Pogledaj jedan post
Old 19.01.2009., 19:50   #17
Quote:
. usporedivo s praktički nametnutim socijalisitčkim "izvršiti pregled" umjesto "pregledati", "izvršiti uplatu" umjesto "uplatiti"...
Analitičke konstrukcije su u većoj mjeri administrativne - uz taj stil ide i određena pompa (državni proglasi i sl.) i kojekakvi viškovi (primjerice: dolje potpisani /izlišno reći dakako, jer potpis u pravilu ide dolje/ ili uporaba demonstrativa isti - na mjestima na kojima najobičnija deklinacija osobne zamjenice zadovoljava, i sl... Nije tu kriv samo socijalizam, makar je on zasigurno dao svoj pečat tome tipu izričaja za kojim se rado poseže da bi što zazvučalo "službenije", "važnije", "strože"... Ra tendencija propuštanja administrativnog izričaja nije samo osobina hrvatskog... to je već tema iz sociolingvistike: prisvajanje pozicije autoriteta posredstvom obilježenih izričajnih formi, a onda, eo ipso, i zagubljivanje razlikovnosti takvih formi

Quote:
Slažem se i s utjcajem talijanskog na "činjenje". Posve si u pravu, no kao i u slučaju tekstova starih stotinjak godina, to nije uzrok ove pojave.
Znam da se ponavljam i da gnjavim sitnicama, ali ono što mene čini ljutim i nesretnim jest to što se nepotrebne stvari mijenjaju iz čistog neznanja i lijenosti, iz papagajske zaluđenosti trendovima..
Možda se malo previše uzrujavaš oko toga - kalkiranje je nezaustaviva pojava - zašto te ne uzeti kao izbor? Primjer: "Želim te usrećiti" (kao finalni cilj) "Činiš me sretnim" (naglasak na gestama, radnjama, repetitivnosti toga što netko čini, a što nas usrećuje). Različite izričajne forme nude nam mogućnost da vršimo osmišljene distinkcije u značenju; ponešto je i u primjeni.

Jedan zgodan primjer takve, osmišljene distinkcije (makar je ovo skretanje s teme, ali u neku ruku i nije) je Desničina rečenica (citiram iz memorije pa možda ne glasi doslovno tako): "on neće poginuti, on će biti poginut" - ovdje je povratnost isforsirana u nepovratni glagol, ali kojeg li učinka! (idem namjerno u ekstrem samo da upozorim da nisu jezične forme te koje ne valjaju /u nekim slučajevima čak i ako ne valjaju s aspekta norme, kao u Desnice/, nego smo to često mi koji se ne znamo njima selektivno služiti)

Quote:
Znam da u ovoj jadnoj nam zemljici nitko nikoga više ne može usrećiti, ali zašto netko nekoga ne bi mogao "uljepšati", a ne "učiniti ljepšim", zašto se nešto viš ene može "povećati" nego se mora "učiniti većim"...? Beats me
Dopusti da doslovno shvatim tvoju retoričku figuru: zbilja se ne bih mirila s time da nitko nikoga ne može usrećiti!

Ont... "Želim učiniti svijet boljim" i "Želim poboljšati svijeti" meni ne znači sasvim isto... Ovo drugo mi je malo i pretenciozno reći... svijet nije tako lako "poboljšati" (kao što možemo poboljšati okus hrane dodamo li, primjerice, začin), ali možemo ga svaki dan, gestu po gestu, činiti malko boljim... sve boljim i boljim...

__________________
klik na moje boje
Coral Reef is offline