Pogledaj jedan post
Old 05.04.2011., 18:57   #19
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Siguran sam da si svjestan toga da se sa statistickim vrijednostima inflacije cijena manipulira. Osim toga, veliku vecinu ljudi ne zanima da li su cijene diesel lokomotiva i svemirskih raketa pojeftinile. Njih zanima kretanje cijena hrane, energenata i svakodnevnih usluga a one su sigurno iznad 5%. Dakle, tu za takve nema zarade.
Kako god. I da je inflacija 5%, s orocenom stednjom dobijes 4%, a bez orocene stednje u carapi dobijes 0%. Ja nisam apologet ovog monetarnog sustava i fiat novca, cak bih se mozda i mogao slozit s time da je orocena stednja "navlakusa", ali mi je muka kad vidim da netko nije zadovoljan da bez rada zaradjuje 4% i onda jos kuka kako bi htio vise. A sav "normalan" svijet mora ili zivjet uz duplo manju kamatu, ili jos gore - mora RADIT da bi prezivio. Da ne spominjem i to kako u nasem raju nema niti poreza na dobit od tih kamata niti postoje porezi na dividende, imovinu i druga opterecenja na prinos ili supstancu kapitala koja su vani sasvim normalna. Preporucio bih ljudima koji imaju kapital da uzivaju dok jos mogu, jer ovaj nas raj za kapital i zaradjivanje (makar i fiktivno) bez rada ne moze vjecno potrajat. Trebalo bi svako gundjalo po tom pitanju barem nakratko poslat u recimo Austriju gdje su kamate duplo nize, gdje se na kamatu placa 25% kamate, gdje se oporezuju i nekretnine (koju su mnogi u RH ionako dobili besplatno), gdje se placa i porez na zaradu od trgovinu dionicama...
Kod nas u drzavi puno stvari ne stima, ali po pitanju niskih kamata i oporezivanja kapitala se zaista nitko ne bi trebao bunit.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom