Pogledaj jedan post
Old 21.07.2017., 18:39   #17
Quote:
DzonziBG kaže: Pogledaj post
Antiimperijalizam

To je ideja smisljena u Washingtonu, kao klin izmedju svake moguce saradnje Nemacke i Rusije...

Poljaci su u ovoj igri isturen americki lovac... Trump je govorom u Varsavi namerno zaigrao na emocije Poljaka, da bi ih imao u saci za sve moguce operacije, vezane delom za Nemacku, a vise za Rusiju...

Jadran, Crno more i Baltik... tri mora... deluje mi vise kao neki geografski kviz...
Možda. Ali intenziviranje suradnje među srednjoeuropskim zemljama je jedini način da budu ikakav faktor i da srednja Europa ne bude vreća za napucavanje između Njemačke i Rusije, što već ima dugu tradiciju.

Naravno, ako se sve svodi samo na američke interese, onda je pušing either way...

Quote:
rustaveli kaže: Pogledaj post
Inače mi se ideja sviđa upravo zbog te protuteže njemačkom i ruskom utjecaju. Nažalost, dvojbeno je koliko je inicijativa ovakva kakva je zamišljena ostvariva - bilo bi nevjerojatno da, recimo, moskovski vazal Orban napravi išta protivno željama svojih kremljevskih sizerena, a tu je još nekoliko notorno proruskih zemalja poput Bugarske i Austrije. Bez obzira na to, podržavam čvršće veze Hrvatske s Poljskom i baltičkim državama, od kojih imamo jaaaako puno za učiti
U tome je i problem. Srednja Europa je preslaba i prerazjedinjena. I ne može bez jakog pokroviteljstva. A Ameri i Britanci su dokazano nepouzdani saveznici i to je velika opasnost. Stoga je izvedba cijele ideje jako upitna.
Ne mislim nužno da je Orban slaba karika. Dapače, dobri bilateralni odnosi pojedinih država s različitim centrima moći mogu pridonijeti održivosti čitavog "saveza".
Ne mora čitava srednja Europa imati identičnu politiku, dovoljno je da se dogovore oko najvažnijih pitanja i postanu malo ozbiljniji politički i ekonomski faktor. Ovako, svaka za sebe, dugoročno nemaju neku perspektivu.

Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Glede boldanog, Ljudevit (Ludovik/Lajoš) Anžujski je nakon 1370. vladao i Poljskom - dakle od Jadrana do Baltika.
Kako god se uzme, uvijek ispadnu najviše dva mora
Frogl is offline  
Odgovori s citatom