Pogledaj jedan post
Old 21.08.2017., 21:05   #63
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Znači li to da ti je psihopat jednako poželjan kao susjed kao i onaj tko to nije, a svoje dijete bi pustio u školu u kojoj je nastavnik psihopat? Zaista? Ukoliko ne znači, kako to objašnjavaš?
Naravno da nije. Vjerojatnije je da će psihopat napravit neko sranje nego netko tko nije psihopat. Samo pokušavam demonstrirati da moralnost ne proizlazi samo iz empatije. Ukoliko nisi spreman braniti tvrdnju da su psihopati gotovo uvijek amoralni/nemoralni, onda mislim da se zapravo slažeš sa mnom. Iako smatram da je empatija jedno od sredstava pomoću kojih ono što je ispravno/moralno prepoznajemo i to je mjesto na kojem psihopati ostaju "malo" kratki. Inače, zanima me smatraš li da empatija može rezultirati zlom?

Inače, već sam na ovom pdfu lijepio video jednog zanimljivog psihopata na kojeg sam naletio na YouTubeu:


Što se tvog misaonog eksperimenta tiče, takvo bi se psihopatsko društvo najvjerojatnije raspalo. Ako se i ne bi raspalo imalo bi bitno drugačiju dinamiku od normalnog društva. Al to je sve previše spekulativno. Trebali bi puno drastičnije mehanizme za stabilizaciju nego naše društvo. Vjerojatno neka religija na steroidima. Makar bi ja malo promijenio taj tvoj eksperiment i ne bi ih strpao na otok nego na neki novi planet. U suprotnome im ne daješ šansu za razvijanje društva jer nema konkurencije. Trebalo bi ti više društava koja se međusobno natječu i na taj način razvijaju društvene dogme koje im pomažu u preživljavanju. Ako ih sve strpaš na jedan otok, rezultat toga ni u kojem slučaju nije jednak rezultatu koji bi dobio da su svi ljudi na Zemlji psihopati. To ti je kao da danas gledaš neko izolirano primitivno pleme i zaključiš da su primitivna ljudska društva tako živjela u prošlosti. Nisu, danas ih boli kurac jer svijet oko njih nije jednak onome kakav je bio u prošlosti. Jednako kao što ni Amiši ne bi bili onakvi kakvi su danas da im svijet oko njih ne pruža puno veću sigurnost od one koja je prije postojala.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom