Pogledaj jedan post
Old 02.09.2003., 02:15   #26
Ja sam vec par puta cuo ordinarne gluposti od ljudi koji zive i rade u Hrv, u stilu, "to mi je jedini nacin da se na nesto natjeram" ili "znam da bih te pare onda potrosila" ili "ako sam prisiljena uplacivati onda cu to i raditi".

Izgleda kao da ljudi jos nisu svjesni kako raspolagati sa svojom slobodom na odgovoran nacin, nisu svjesni donositi odluke sami kao i prihvatiti posljedice tih odluka. Osjeca se jos onaj stav, "ja nisam sposoban u stanju utjecati niti promijeniti stvari", pa onda hajde da se barem natjeram na nesto bez obzira na uvjete, bolje ili losije. Ovo ljudi zakljuce normalno u dobroj vjeri, samo sto tada nisu svjesni da je cilj svih ostalih na njima jednostavno zaraditi.

U Hrv ljudi jos nemaju svijest zdravo-razumskog rasudjivanja o svojoj financijskoj situaciji (slucaj je ovo takodjer i s ostalim stvarima drustvenog zivota), nadalje, izlozeni su bezocnim kampanjama i propagandama medija, koji slikaju kojekakve kvazi-slike o svemu i svacemu sto pisu, stvara se predubjedjenje medju narodom u stilu "tako je na zapadu pa ce tako sada biti i kod nas" ili "tako svi zive na zapadu pa cemo i mi". Dok se s druge strane slaze slika o zapadu kao o nekakvom "lagodnom" zivotu ili "lako je njima tamo", istovremeno preslikava se ovo u glavama ljudi na nacim, "pa valjda ce onda i nama biti kao njima".

No u svemu tome postoji samo najprizemnija zelja onih preko da nam otmu nas pare, odnosno, ako ti nesto i pruze, da ti dvostruko oduzmu. Tako su onda razvili raznorazne "produkte i usluge", koji mozda kako tako i rade tamo vani, ali u izvjesnoj tradiciji jednog produkta i pogledu unatrag, kao i iz prijasnjih iskustava, moze se zakljuciti kako pojedini financijski modeli funkcioniraju za svakog ponaosob. Onda covjek moze uloziti "research" i doci do necega sto je primjereno za njegovu situaciju.

Ukratko moje je misljenje u vezi Hrv. "too risky environment to start almost anything" ili ako se vec u nesto upustite, potreban je dvostruki ili trostruki oprez, potrebna je zavjetrina (odnosno rezervni plan u slucaju da nesto krene nakrivo), potrebno je razmatrati "najgori moguci scenarij" i onda uzevsi i takav najgori moguci ishod i prema njemu razraditi metode opstanka, znaci treba biti maximalno financijski neovisan, a opet exponiran toliko da nas eventualna "financijska katastrofa" ne uvede u bankrot.

I jos nesto potrebna je konstantna edukacija ljudi po ovim pitanjima, nesto sto kod nas do sada uopce nije bilo razvijeno, odnosno nisu ljudi puno razbijali glave s time, nego su radije preko vikenda otisli do vikendice i kosili tamo travu.

Good Luck!
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom