Pogledaj jedan post
Old 17.05.2004., 21:49   #12
Zelim ti dobar nalaz i sto manju neugodu tijekom pretrage.

Glede studenata...da u teoriji bi svatko trebao imati pravo odbiti prisustvo studenata, ali cesto ih nitko ni ne pita. Ova djevojka koju sam spomenula se i pobunila, pa su se otpilili rijecima "ma nije to nista, moraju se i oni nauciti". To nije u redu.

Ponekad pacijenti cak nisu ni u stanju reci da ih to smeta.
Ipak, mislim da 2-3 studenta tijekom uobicajenih bolnickih procedura koje ne ukljucuju neke potencijalno neugodne stvari kao sto je gore navedena pretraga u principu ne smetaju vecinu ljudi ako su studenti pristojni, ljubazni i ako ih vodi mentor koji nece dopustiti maltretiranje pacijenta. Ali, slazem se, trebalo bi pitati.

Ipak i studenti moraju nauciti, a kako ce ako ne na pacijentima?

Cesto se i s nama studentima zaposleni svakako ophode (pogotovo sam cula da je studentima medicine ponekad dosta tesko). Nije mi se jednom dogodilo da me mentor na praksi nije "dozivljavao".

Ja ovaj tjedan imam praksu na jednom zaista teskom odjelu i pacijenti s kojima radim imaju jako ogranicene mogucnosti komunikacije sa mnom. Ipak, nas radi troje s jednim pacijentom (mentor i 2 studenta) i cak se usudjujem tvrditi da kad radimo u troje to ima i bolji efekt nego kad s njim radi samo jedna osoba. Radi se o problemima središnjeg živčanog sustava gdje je terapija i vise nego komplicirana, duga i neizvjesnog ishoda, osobe s kojima radim su tu negdje mojih godina, imale su traumu mozga (a i laici znaju sto to moze znaciti) i ova praksa mi je zaista psihicki teska.
lahor is offline  
Odgovori s citatom