Pogledaj jedan post
Old 28.09.2017., 22:07   #316
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
svašta
pa postoji izraz "pismo" i tu se misli na Božju riječ
mi danas Božju riječ zovemo 'sveto pismo' i biblija....
pismo/biblos znači skup knjiga/knjižica a zbog nadahnuča je zovemo sveto...pismo

Božja riječ je več u starom zavjetu,na samome početku, objavljena kao druga Božanska osoba,dakle, Isus Krist,gdje nam je i sv Ivan potvrđuje u Evanđelju.

Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
koja riječ označava "čistilište" ?
Pročitaj Evanđelje po Luki 16,19–31

Upitaj se gdje su to bili Lazar i bogataš?

Jasno je da Abraham i Lazar nisu bili u paklu, ali nisu bili ni u nebu. Sjeti se, Gospodin Isus Krist ,tada još nije umro na križu, stoga su vrata neba još bila zatvorena svim onim pravednim muškarcima i ženama koji su umrli prije Kristova spasonosnog djela (usp. 1 Pt 3,18–20; 4,6).

Obrati pozornost na nešto neobično u ovom odlomku: Krist nam govori da se bogataš zalagao za svoju braću koja su još bila živa. Upravo nam Krist daje dokaz preminule osobe koja zagovara u ,ime živih...

Znaš kako znamo da ovaj bogataš nije bio u paklu?...

Iako se nalazio na mjestu “vatrenih muka”, ipak nije bio u paklu u koji
odlaze proklete duše (usp. Mt 25). Zato jer na kraju krajeva, proklete duše su nesposobne pokazati iskreno milosrđe, a bogataš je to očito učinio.

On se zapravo nalazio u stanju čišćenja,budući da je molio za svoju braću...

I čistilište se u Bibliji zove tamnica,za razliku od pakla.


Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
Isusove 'prispodobe' su u stvari jednostavne i lako razumljive....ali crkvene dogme su toliko zamumuljene da i ako postoji nekakva naznaka u bibliji o njima, jako je teško povezati jedno s drugim.
Zašto ste onda toliko razdjeljeni među sobom, u svakom tumačenju ,ne prispodobdi,nego svega, ako je to istina.

Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
manji je problem kad se nešto ne vidi, a veći gad se vidi ono čega i nema, a to je upravo famozno "čistilište"
ničim nisi čak niti posredno dokazao da u bibliji postoji nauk o tome, svodi se sve samo na želju da se nešto protumači tako.
Upravo je u tome stvar,tko je autoritet,ako ti ne vidiš čistilište ,a ja vidim...

ding,ding....Crkva je stup i uporište istine...ding,ding. Daj mi stajalište po pitanju čistilišta,(ne moje,ne tvoje) Crkve, za koju se kaže u Bibliji da je stup i uporište istine!

Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
logika kaže da, kad bi bilo tako, crkva je namjerno "dala" (po tvojoj tvrdnji) takvu bibliju, da svaki koji je čita, a ne prihvaća katoličko tumačenje, ili mu ono nije dostupno....mora završiti u paklu
netočno,Biblija uopče nije potrebna za spasenje,za mogučnost spasenja se pobrinuo Gospodin Isus Krist,koji je ustanovio vidljive sakramente, u jednoj Crkvi,izvan koje nema spasenja,upravo iz razloga, jer su ti sakramenti, povezani samo s jednom Crkvom kojoj je glava Krist.

Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
ma ja ne mislim da papa griješi oko dogmi...to je interna stvar katoličke crkve, i oni formiraju svoja vjerovanje kako hoće i ja ne mogu ni znati je li šta pogriješio.
(kao što je bez veze razmišljati je li pisac nekog romana pogriješio oko glavnog lika...pa on može izmisliti bilo šta i to je jednostavno tako)
Pa upravo je stvar u tome, da izvor dogmi su Sveto pismo i predaja, a pri njihovu tumačenju u obzir se uzima vjernički osjećaj,teološko tumačenje i u konačnici crkveno učiteljstvo.

Dogme koje ti proglašavaš,su tvoje učiteljstvo,ali one nemaju uporišta u Bibliji,dok je sasvim jasno da autoritet posjeduje jedna,sveta,katolička i apostolska Crkva...(ta Crkva mora imati apostolski autoritet od nastanka Crkve do dana današnjeg) -uzmi povjest u ruke i nađi mi Crkvu koja ima taj apostolski kontinuitet do dana današnjeg!

Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
ali to sa Božjom riječi biblijom nema veze, i kad se te dogme pokušaju biblijski opravdati, onda mogu znati i vidjeti da to ne stoji.
Ali,potpuno je nebitno što ti misliš ili što ja mislim,pitanje autoriteta oko dogmi je utvrđeno i pismom i tradicijom...Biblija nigdje ne kaže da je ona autoritet ,niti da si ti,niti ja ,več da je Crkva autoritet.

Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
sotona se može pretvarati da je anđeo svijetla.
Ali ne može glumiti poniznost,radi toga jer nema poniznosti je i pao s mjesta gdje je bio,da priznaš da je Crkva autoritet,treba ti poniznost,a ne ,ja papa,ja tumač,ja učitelj...to je sebeljublje ,poznatije kao oholost,prvi grijeh.

Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
daleko je današnja katolička crkva od apostola.....
Tvoje mišljenje , ali nitko joj ne može ništa,znaš zašto, zato jer vrata pakla ne mogu prevaliti preko nje, jedine koja od Duhova i nastanka iste,traje i traje i traje. Ne misliš valjda da nešto što nije Božansko može toliko opstati ,unatoč svemu, što se događa u njoj i oko nje.

Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
usput, tko je taj koji je Isusa poslao ?
Otac

Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
zato i imamo bibliju i riječi apostola zapisane u njoj, pa ih slušamo čitajući te riječi, kao i Kristove riječi koje su zapisane.
misliš li da te zapisane Kristove riječi, i one apostola nisu dobar autoritet ?
Naravno da su dobar autoritet,ali ja i ti se ne slažemo oko Biblijskih pisama,stoga, da odemo napokon kod tog autoriteta,da nam razjasni tko je u pravu. Di je ta Crkva i ti apostoli,koje je Isus ostavio iza sebe...?
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom