Pogledaj jedan post
Old 11.04.2004., 18:07   #20
Exclamation Re: Re: Re: Starenje i teorije starenja!!!

Quote:
Slartibartfast kaže:
Koliko sam ja vidio, cini se da jesu U zadnje vrijeme sam se bavio povjescu Amerike i Americkom revolucijom te ropstvom. Bogme je prosjek oko 45-50 a za robove 25-30(!) na jugu (Virginia, Caroline, Georgia) dok je malo sjevernije taj prosjek robova nesto iznad 30 (zbog povoljnije klime). Ali opet imas recimo Benjamina Franklina koji je dozivio 84... Zanimljivo je da su zene u prosjeku radjale oko 8-9 djece...

Sto se tice toga da se danas u razvijenim zemljama zivi dosta duze u prosjeku, mislim da evolucija nije toliko uzrok razlici izmedju danas i prije par tisuca godina. Isto tako evolucija nije razlog zasto su ljudi danas vislji. Ono sto jest krivac je fenotipska plasticnost" o kojoj vec nesto rekoh. Recimo uzmes klona biljke i posadis ga na 100m, 1000m, i 3000m. Na prvoj visini naraste 100cm, na drugoj 50cm, a trecoj 10cm. Dakle fenotipi nisu iskljucivo rezultat genotipa nego velik udjel ima i okolina.

točno Slartibartfast… naravno da razvoj znanosti sa svim svojim otkrićima u različitim sferama…pridonosi «produženju života»…očekivani životni vijek i je jedan od pokazatelja razvitka i evolucije..ali....kada kažem evolucija… mislim u širem kontekstu… ove diletantske navode o pojedinim egzemplarima (kakti filozofi i pjesnici ) koji su živjeli preko 80 godina davno prije Krista itd..ne mogu akceptirati za ozbiljnu raspravu na ovom Podforumu (pa se neću posebno niti osvrtati na njih)…jer se uvijek gleda prosjek a ne pojedini ekstremi…no, dobro…nije bitno…ozbiljni forumaši me prvenstveno ovdje interesiraju…ali eto da i laike prosvijetlim prenosim izvještaj «HEALTH SCOUTA»…koji je naravno oprečan od "pouzdanih" životopisa mnogih ljudi iz Grčke i Rima….
" …kad je riječ o duljini životnoga vijeka, ljudska je rasa uvelike uznapredovala. Većinu toga napretka postigla je u 20. stoljeću. Očekivani životni vijek za novorođenče u starome Rimu iznosio je samo 22 godine. Nakon pada Rima, svakoga bi se naknadnoga stoljeća povećavao za oko godinu dana, pa je nekih 1850 godina kasnije, sredinom 19. stoljeća, dosegao 37 godina. Za prvo udvostručenje duljine očekivanoga životnoga vijeka, od pojava bića nalik ljudima do 19. stoljeća, trebalo je proteći četiri milijuna godina. Za drugo je udvostručenje bilo dostatno samo 150 godina. Uznapredovali smo s 37 godina u 1985. do više od 70 godina u današnjemu razvijenom svijetu."





Heraklit is offline  
Odgovori s citatom