Pogledaj jedan post
Old 05.09.2003., 05:29   #17
Planinar

Konacno, razlike u misljenjima po pitanju sta je zlo, koji je njegov uzrok i kako se osloboditi zla, su sve izrazenije.

Sada je vec ocigledno da Pandora i Planinar smatraju da se zlo nalazi u pojedincu i da se ono moze eliminisati samo promenom svesti pojedinca koji cini zlo. Iz ovoga sledi Pandorin i Planinarev zakljucak da se svest pojedinca moze promeniti samo tako sto ce pojedinac sam, po nacinu samospoznaje uloziti napor da promeni svoju zlu svest,

A da ja smatram da se zlo nalazi ne samo u pojedincima, vec prvenstveno u sistemu pojedinaca i da se moze eliminisati prvenstveno eliminacijom sistema pojedinaca, posle cega pojedinci, i kad bi hteli, vise nece moci da cine zlo, prosto iz razloga sto pojedinci nisu sposobni da cine velika zla, vec samo sistemi pojedinaca. Na ovo se nadovezuje moj dalji zakljucak da pojedinac ne moze srusiti sistem, vec da se sistem moze srusiti samo drugim sistemom.

Posto je Planinar u gornjem postu izneo logiku kojom opravdava svoj i Pandorin stav, ja cu sada pokusati da ukazem na slabu stranu ove logike i istovremeno pokusam ukazati na jaku stranu moje.
___________________________


“Jednostavno, postojeći sustav ne može se rušiti logikom tog istog sustava, jer ništa se neće promijeniti osim uloga.”
Ova logika vazi samo pod uslovom, ako jedan verski, politicki ili nacionalni sistem, na primer, rusimo drugim verskim, politickim ili nacionalnim sistemom, kao sto se to u praksi tokom istorije uvek desavalo. Medjutim, ova logika ne vazi za sistem koji ja predlazem da se napravi jer ja nigde nisam rekao da treba napraviti neki novi verski, politicki ili nacionalni sistem i pomocu njega rusiti postojece svetske verske, politicke i nacionalne sisteme. Postoje i druge vrste sistema kojima se to moze postici, a koji sami po sebi nisu zlo, niti mogu uzrokovati zlo. O takvim vrstama sistema cu reci nesto vise na kraju ovog posta.

”Isusova filozofija rušila je taj sustav “antisustavom”. Ubojstvom ubojice, nećeš se riješiti ubojice, jer sam nastavljaš “vrstu”, ubojstvo ubojice ne mijenja ništa u sustavu, nego ga održava. No ako umjesto “kamena” baciš “kruh”, ili “okreneš drugi obraz”, pobijedio si sustav oružjem izvan logike tog sustava – trajno.
Mozes li upreti prstom i pokazati mi i jedan primer iz istoorije i prakse da je neko Isusovom filozofijom uspeo makar i jedan zao svetski sistem srusiti, makar i privremeno, a kamo li “trajno”? Isusova filozofija je imala dve hiljade godina na raspolaganju da se dokaze i nije se dokazala. Pomocu ove filozofije ne samo da niti i jedan zli, parazitski politicki, verski ili nacionalni sistem u svetu nije srusen, vec je ta ista filozofija posluzila kao kamen temeljac da se na njemu sagradi cak vise hiljada takvih zlih, parazitskih i stetnih sistema, i to tako sto je osnovna poenta Isusove filozofije od strane ovih sistema vrlo vesto zakamuflirana i zaobidjena.

”Društveni sistem nije postavilo društvo, nego pojedinac u svojstvu lidera, ili pojedinačna liderska interesna grupa, i nametnuo ga silom ostalima, društvu. Ono što se dalje događa, održavanje je sustava uz izmjenjivanje lidera i izazivača, i uz promjenjeno oružje sile kao odraz vremena – nakon snage mišića, sila oružja, a danas ekonomska sila.”
I kako ti sada mislis da to promenis po nacinu menjanja pojedinca? Daj konkretan opis resenja. Ja sam gore postavio Pandori sest pitanja u vezi toga i cekam njen odgovor. Na ova pitanja mozes i ti da pokusas da odgovoris.

”Ovaj sustav ne može rušiti organizacija kao suprotnost organizaciji, nego pojedinac, koji je stvarna suprotnost organizaciji, i to tako što će organizacija, osvješćivanjem pojedinaca, izgubiti pojedince od kojih je sastavljena.”
Vec sam ti objasnio da ovu tvoju (Isusovu) logiku demantuje praksa. Vrlo je retka i potpuno zanemarljiva pojava da sistem izgubi pojedinca. I kad se to desi, desi se samo tako sto popjedinac prelazi iz jednog sistema u drugi, a gotovo nikada ili izuzetno retko tako da pojedinc ostane izvan svih tih sistema. To je zato sto sistemi organizovano, putem vaspitanja, jos od malih nogu, prirpremaju coveka kao pojedinca da pokorno sluzi sistemu. Mlada jedinka u svih sto procenata slucajeva nije u mogucnosti da se suprostavi toj manipulaciji sistema, a kad odraste vec je kasno jer ona je vec postala pokorni i poslusni vojnik sistema koji je spreman i zivotom da brani interese tog sistema. Eto, zbog toga je Isusova, isto kao i tvoja i Pandorina, filozofija i logika nedelotvorna, jer svi pojedinci unutar svih sistema su ubedjeni da jedini i pravi putza covekovo oslobodjenje od zla se nalazi bas unutar njihovog sistema, zbog cega im nikada nece pasti na pamet da ta svoja ubedjenja i taj svoj "pravi" put bilo kakvom "samospoznajom" menjaju. A svakoga onoga ko im tako nesto bude predlozio smatrace svojim krvnim neprijateljem i trazice nacina da mu se osvete.

”Ovaj sustav ne može rušiti organizacija kao suprotnost organizaciji, nego pojedinac, koji je stvarna suprotnost organizaciji, i to tako što će organizacija, osvješćivanjem pojedinaca, izgubiti pojedince od kojih je sastavljena.”
Pojedinac kojeg je organizacija vaspitala i tako izmanipulisala da joj sluzi, nije “suprotnost toj organizaciji”, jer on svoje Ja sa njom identifikuje. Ako upitamo bilo kojeg pojedinca u svetu ko je on i sta je, niti i jedan nece reci: ja sam covek, vec ce reci: ja sam demokrata, Kinez, katolik, komunista, Srbin, musliman, itd, zavisno od sistema kojem pripada. Pojedinac moze biti “suprotan sistemu” samo onda kada shvati da je on samo covek i nista drugo i kad se kao takav izdvoji i distancira od svakog takvog sistema. Medjutim, postavlja se pitanje kako stvoriti takve pojedince? Moj odgovor je: organizovano. Kao sto postoje organizacije koje putem vaspitanja i objasnjavanja preobracaju ljude u demokrate, Kineze, katolike, komuniste, Srbe, muslimane i sl, jedini nacin da se to spreci jeste da postoji suprotna organizacija koja ce organizovano suprostaviti se toj manipulaciji, tako sto ce ljudima objasnjavati da su oni pripadnici samo ljudske vrste i nista drugo i da svaka promena te njihove prirodne pripadnosti nije na njihovu korist, vec na stetu. To je ono sto ljudi nikada nece moci sami da shvate nikakvom samospoznajom, niti svojom, niti “kraljevstva nebeskog”, vec samo ako im neko u tome organizovano pomogne - neko ko ce biti protivteza onima koji organizovano na ljude stavljaju lazne maske, etikete i simbole pripadnosti pomocu kojih ih dozivotno vezu za svoje sisteme, u cilju da ih dozivotno ekonomski eksploatisu i egzistencijalno ugrozavaju.

”To ne znači da se ne treba organizirati na pozitivnim programima, za pomoć ljudima kojima je pomoć potrebna, za očuvanje prirode, za kvalitetniji život, liječenje itd., nego da su ove akcije usmjerene upravo rastu pojedinačnih svijesti.”
Eto, vidis, na kraju si sam nadosao na pravo resenje problema – ono isto koje ja predlazem. Ja i ne predlazem osnivanje nikakve nove politicke stranke, vere, niti sekte, vec, recimo, nekog naucno-filozofskog drustva ili pokreta koji bi propagirao potpuno nove moralne, univerzalne, prirodne vrednosti, temeljene na ukupnom dosadasnjem ljudskom, naucno i logicki proverljivom iskustvu; pokreta koji ne bi imao nista drugo za cilj do upravo zalaganje za ocuvanje prirode i opste poboljsanje kvaliteta zivota ljudi. Ovo naucno-filozofsko drustvo ili pokret ne bi se borilo ni za kakvu politicku ili versku vlast, vec, na protiv, za odumiranje svakog takvog oblika vlasti, u kom slucaju se nikako ne bi moglo desiti da pripadnici tog drustva ili pokreta jednog dana sami postanu neki novi oblik verske ili politicke vlasti. Mislim da bi se sve ovo moglo uklopiti u oblast sociologije kao nauke, mozda neke njene nove grane, pa bi nam ovde misljenje Adriatica i Obelixa kao sociologa bilo korisno. Medjutim, oni se vise ne javljaju.

Pozdrav.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom