Pogledaj jedan post
Old 16.10.2008., 10:53   #35
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Ali ne budi uskovidna!

Dijete ne ide u vrtić da ne dobije neku zarazu, ne ide se igrati pred zgradu jer su djeca zločesta, ne ide u školu jer su učiteljice glupe.... I njemu je fino i krasno, druži se s jednim susjedom, jednim rođakom i starijim bratom... Mirno doma čita knjige i uči svoje... I što onda kad krene u srednju? Što ako poželi u glazbenu školu? Što kad se zaposli?

Ne možeš ti dijete zauvijek držati pod staklenim zvonom. Čak i na onima koji nisu išli u vrtić (pa ni predškolski, što je preporuka ministarstva) se kasnije, u nižim razredima to vidi, i to im nedostaje.

I da, "tko zna što može vidjeti". Ja sam znala što je droga kad sam išla u vrtić jer bi se džankiji dolazili fiksati u portun ako bismo slučajno ostavili nezaključano po noći pa bi ujutro vidjeli šprice i žlice. Baš zato nikad nisam ni poželjela isprobati ikakvu drogu.
Isto tako, u prosjeku, djeca koja ne pričaju s roditeljima o seksu i nisu imali nikakav vid seksualnog odgoja u školi - prije kreću sa spolnim odnosima!

Nije dobro ako je tvoje dijete milo i drago samo ako nema nikakva zla u blizini. Tek ako uspije biti pristojno i dobro i uz kvartovske tučnjave, šestaše koji mu nude cigarete i osmaše koji mu nude travu, možeš biti sigurna da si uspjela kao roditelj.

znas sto..ja bih do prije nekog vremena stoposto potpisala ovaj tvoj post, cinjenica je da ce se jednog dana, kad god to bilo morati uklopiti u sustav, medjutim...

sustav ukalupljuje djecu u svoje mehanizme.
djeca koju ucimo nenasilju i toleranciji uskoro su izlozena izrazito velikom stupnju agresije i prodje i par godina u cudjenju i pokusajima primjenjivanja poznatih metoda na ostatak drustva-nazovimo ga sustav, mada se radi o vrsnjacima, susjedima, uciteljima, knjigama, filmovima, prakticki svemu sto ih okruzuje...nakon cega u pokusaju da nadju svoje mjesto izgube onaj predivni dio sebe koji smo njegovali.

ima primjera djece koja su isla u valdorfski vrtic i briljirala u pocetku skolovanja i u drustvu i na testovima, no kako je vrijeme prolazilo ta djeca su nespremna na odnose koji suih docekali u skoli polako pocela razvijati "socijalne vjestine" tipa potuci se, vrijedjati, lagati, naredalo se negativnih ocjena radi razlicitog pristupa ucenju i djetetu....

e sad,
stvar je u tome da ljudi mogu odrediti pravac kojim ce odgajati djecu, ako se uhvate jednog, najbolje ga se drzati, jer naknadno ukalupljivanje-koje je neminovno, nanosi stetu djeci.

kad odrastu u osobe u koje potencijalno mogu izrasti uz brizljivu nadgradnju, vjerujem da ce moci funkcionirati u drustvu samouvjereno i svjesno svojih mogucnosti bez pristajanja na kompromise karaktera na koje moraju pristajati u "sustavu". odraslog covjeka neces iscipelariti jer ti je uzeo mjesto u tramvaju.

stvar je u mogucnostima i uzimanju definiranog pravca kojeg mozes ispratiti do
odredjenog stupnja zrelosti.

naravno da ne govorim o tome da su djeca koja pohadjaju redovne vrtice, skole i dalje manje zrela, samosvjesna ili bilo sto takvo, vec o razlicitim metodama i dosljednosti.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom