Pogledaj jedan post
Old 08.01.2004., 15:09   #19
Ja sam 3-4 godine bio 'teški ovisnik' o kapima za nos (Benil). Svake godine bih svega 1-2 mjeseca mogao zaspati bez kapi, a ostale dane bi morao stavljati kapi prije spavanja (nos se zatvarao kod spuštanja u horizontalni položaj), a kad bi se prehladio, onda bi koristio kapi 5-6 puta dnevno i 1-2 puta preko noći, u trajanju od 7-8 dana.

Kritično je postalo kad se, nakon jedne od prehlada, nos zastalno začepio, pa praktično nisam mogao funkcionirati bez kapi.
Dakle, suznica mi je bila gotovo skroz uništena.

Prvo sam išao kod nekog nazovi-liječnika, gdje mi je upotrebom nekih kapi 'eteričnih ulja iz Indije', uspio otvoriti nos i sinuse, što je potrajalo nekih 8-9 mjeseci, a nakon toga je ponovo došlo do začepljenja nosa, pa sam se odlučio uzeti stvar u svoje ruke.

Nakon sedmodnevnog inhaliranja Mentoklarom, i ukapavanja čaja od korijena bijelog sljeza (dostupno u apoteci), nos se otvorio i sad normalno dišem. Čak i kod prehlade jedna nosnica je uvijek dovoljno propusna, a u ekstremnim prehladama, koristim Operil kapi 2-3 dana. Bez ikakvih posljedica, naravno.

P.S. I malo offtopica
U pravu si da je razlika, kako u upotrebi globalne anestezije (bilo narkoze bili intrevnske) tako i u uspješnosti operativnog zahvata, da li se radi o mladoj ili staroj osobi. Ali isto tako se moraš složiti da je svaki operativni zahvat koji zahtjeva globalnu anesteziju, popriličan šok za organizam, kako fizički tako i psihički, pacijentu od uzbuđenja često poraste razina ugljikohidrata u krvi, tlak, i sl., a količina potrebnog anestetika ovisi o svemu tome, plus o starosti i konstituciji tijela, pa je lako pogriješiti ako se problemu ne pristupa sa maksimalnom odgovornošću.

Poznati su mi iz prakse neki slučajevi kada je neodgovorni liječnik uzrokovao smrt pacijenta zbog prevelike doze, a isto tako znam i za slučajeve kada su operacije otkazivane ili odgađane odlukom anesteziologa (koji, kako već rekoh, zadnji daje potpis na dokumenat o operativnom zahvatu).
Martin is offline  
Odgovori s citatom