Pogledaj jedan post
Old 17.09.2012., 14:27   #17
Quote:
barbaraXS kaže: Pogledaj post
slažem se da je druga polovica zadataka u mađarevoj knjizi puno lakša od prve polovice! ono pred kraj je za bebe.

pisanje na papir: e, toga neće bit na testu. nego ćemo dobit plastičnu pločicu i pisaljku... ko ćate neki, hahahahhaha
al da treba nekad puno pisat, istina je. bar ako ste lingvist, a ne matematičar po struci :-)

zadatak s računanjem na 15.-u potenciju: e, tu sam se ja sad malo pobrinula za konfuziju, excuse-moi. naime, zadatak je s online arboreusa, a ne iz banethove knjige. nema smisla navodit koji br. zadatka i sl. jer to vam sistem izbaci tek kad odaberete vrstu testa, pa time i količinu zadataka. (kod mene je npr. Bronze package, test br. 47, zadatak 6. )
pa evo ga (moram sve prepisat jer se arboreus očito dobro zaštitio od kopiranja - navest ću samo relevantne podatke ekstrahirane iz tabele):

Using the data in the table, if Poland's population has been growing steadily by 0.1% per year since 1990, how many more people are connected to the water mains in 2005 than in 1990?

Poland:
population in 2005 (thousands): 38198
people connected (%):
1990: 72
2005: 86.1


rješenje je: 5.8 m
Primjeti u knjizi od Banetha a i mnogih drugih da daju dobar savjet da se izracuni rade aproksimativno zbog nedostatka vremena.

Drugim rjecima, ako tih 0.1% pomnozis s 15 dobit ces 1.5% i odstupanej ce biti zanemarivo.

U izracunu tada imas 2005. 32888 spojenih minus 27096 spojenih ispada razlika od 5.792M dok ako racunas tocno ispasti ce 5.794M. Kako je vec 38198 tisuca aproksimacija vidljivo je da to nebitno utjece na rezultat, stvar zdrave logike. Jer kad se zaokruzi na prvu decimalu ispasti ce ti i jedan i drugi rezultat 5.8 milijuna.

Ocito se od lingvista trazi da bude prakticar, ne matematicar.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom