Pogledaj jedan post
Old 23.07.2017., 21:27   #111
Quote:
TheQuill kaže: Pogledaj post
Ideja pokretača (a mahom Hrvata i Slovenaca) je bila da prva Jugoslavija bude Republika. I to bi bila najpravednija opcija. Izbjegla bi se mnoga kasnija sranja, kao npr. radikalizacija naroda koji su s pravom popi*dili od tlačenja Pašićeve vlade. Ne bi se do pakla uvrijedili Crnogorci, niti bi bilo ustaša i partizana ni vmr-oa, i ništa ne bi smetalo ruske izbjeglice da su došli u republiku umjesto u kraljevinu. I u konačnici - Jugoslavija se ne bi u krvi raspala nakon samo 70-ak godina.
Ovako, postavljanjem jednog naroda da dominira ostalima (uz nesposobnost ispravnog vladanja multietničkom cjelinom) dovelo je do ovog do čeg je dovelo. Kumulativno.
To je mnogo zahtevna i obimna tema...

Okolnosti i mogucnosti su bile drugacije, opcije suzene, volje velikih sila... kad bi se upleli u sve to, tema bi otisla u q...

2017. godina je... ajde da vidimo sta danas mozemo da uradimo...

Sto se tice medjusobnih odnosa... mislim da imamo zajednickih tacki... pre svega u ekonomiji... ne politicke zajednice i ostale propale ideje... lova, biznis, kretanje kapitala, zajednicki projekti, investicije... gde odgovara, gde ne odgovara, preskocimo...

To je jedan pragmatican stav koji podrzavam... sve ostalo, proslost, Juga... to ne bi smelo vise biti deo dnevnopolitickog menija...

Nek svako bira okruzenje i saveze koje hoce... vi idite svojim putem za koji mislite da je najbolji, mi cemo svojim... koliko mozemo, i koliko nam dopuste... nemam neke velike iluzije, ali mozda na kraju ispadne i dobro...

Ja nisam od onih koji na Hrvate gleda kao neprijatelje... sta je bilo, bilo je... ajde da pogledamo malo napred... ako cemo danas da raspravljamo o proslom stolecu, sasvim sigurno necemo stici nigde...
DzonziBG is offline  
Odgovori s citatom