Pogledaj jedan post
Old 23.07.2017., 22:46   #115
Quote:
tihobl kaže: Pogledaj post
Kad sve saberes ostaje par promila kroatofila i tu je sva tragedija.



Ovo je tuzno.
Ne razmislja se o interesu Hrvatske vec gdje smo to u odnosu na Srbiju. Daj da prvi udjemo da bar u necemu budemo prije njih.

To me podsjeca na srbijansku narav gdje kad komsija dize kucu na sprat ovaj odmha raskriva svoju kucu da dozida jos dva sprata. Po selima sad mozete vidjeti ogromne kucerine koje zvrlje u prazno. Pamenije bi bilo da su pare utrosili na navodnjavanje, novu stalu i sl. Onda bi se bar mozda neko zadrzao u kuci prizemnici.



Ovo je ono sto mene muci.

Hrvatska ce uletjeti u avanturu, dici ce masu kredita od kojih ce napraviti LNG, mozda jos i koju prugu. Nesto kredita ce otici i na oruzje, a ostalo na "projekte" i "prilagodjavanja".

Jedini benefit je da ce doci do povecanja onoga sto smo nekad zvali paradajz turistima.

To je ono sto ja vidim.

Jos mi niko ne rece smislen razlog zasto bi Hrvatska ulazila u tromorje (osim pozicioniranja u odnosu na Srbiju). Bice to skupa avantura, kosta ce puno kredita. Kad udari kisa i krenu poplave sta ce Hrvatska imati od ulaska? Ili kad krenu pozari? Ja mislim da bi se pametnije mogle potrositi pare.

Nekidan se NATO pohvali kako je spasio CG od pozara. Opet ce hrvatski kanaderi intervenisati, a neko drugi ce ubirati zasluge.
Ne brini se za kroatofile - ima nas puno, zapravo velika većina hrvata su takvi, čak vjerujem da je nacionalni osjećaj puno izraženiji i bitniji nego kod 90% zemalja. Netko će reći da je to od povijesnih trauma i kompleksa - možda, ali nije ni bitno, bitno je da jest.

Mi imamo drugi problem, a to je strašna podjela u društvu i užasne političke elite. sve skupa nam razara tkivo države i slabi nas iznutra. Razlog je jasan - nedostatak tradicije državnosti koji samo vrijeme može riješiti - treba opstat do tog momenta.

Nije ova inicijativa pozicioniranje Hr naspram srbije (to je odrađeno ulaskom u uniju, a sad je vrijeme za što brži izlazak - možda kad srbija uđe u eu). ovo nema veze ni sa srbijom ni s Hr i ti to dobro znaš pa je suludo o tome pričati - osim dijela gdje se pozicioniramo u centralnoj europi gdje nam je optimalna pozicija. mi na balkanu ne možemo profitirati - nije ni da su u centralnoj europi ruže po livadi, ali zrak je rijeđi i lakše se diše. paradoks je da od anglosasa koji se usidrio u srbiji bježimo preko drugog anglodsasa prema centralnoj europi, jednostavno trenutno nema drugog puta.

po pitanju isplativosti to sam ti već argumentirano izložio - uzet ćemo nekakve pare i izgraditi infrastrukturu koja može nositi cijeli niz "tekućina" u budućnosti. čak ćemo dobiti i bar 50% za terminal isto kao što ćemo dobiti bar 50% za prugu.

Nijemac drži kasu, a moje je mišljenje da je švabo izračunao da ih anglosasi ne mogu ugroziti kao centar za distribuciju ruskog plina, pa se prave blesavi i pljuju novac za nešto što im ne ide u favor, a tko zna? možda i oni računaju na tu infrastrukturu (pogotovo željeznica koja slijedi) kako bi lakše penetrirali na istok. u svakom slučaju, naša pozicija je tranzitna i to treba iskoristiti čim više, a po mogućnosti držati glavu što više pognutu bez geopolitičkih eskapada.

Da se sranje kuha, vjerojatno da, ali mi smo tu nebitni - postoji samo jedna stvar - uzeti ili neuzeti novac, a kad sranje krene ključno će biti geopolitičko pozicioniranje u tom momentu, a ne prethodno izgrađena infrastruktura koja će ionako pasti tada u drugi plan jer nije ostvarila geopolitičke ciljeve koje su veliki zamislili. Nama u svakom slučaju ostaje infrastruktura - a ona uvijek nosi RAZVOJ.

Ovo je zapravo rijetka pozicija u našoj povijesti gdje možemo uzet dinar više nego što pljunemo despotima.
hilderik is offline  
Odgovori s citatom