Pogledaj jedan post
Old 11.11.2017., 13:26   #174
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Da, jasno.




Konkretno ova knjiga se bitno razlikuje od drugih sličnih tema koje se bave transhumanizmom, odnosno čovjekom verzije 2.0 i razvojem jake AI.

Harari baca naglasak na slabo poznate pojmove kao što su tehnohumanizam i dataizam, a to su trendovi koji vladaju modernom znanošću i ekonomijom i imat će jaki utjecaj na društvo čak i bez razvoja jake AI. Harari jasno pokazuje da će i razvoj slabe AI biti dovoljan za novi socioekonomski poredak. Takav prikaz snage koju nudi slaba AI može ponuditi samo još jedan autor, a to je Scott Aaronson, ali to je čovjek čiji se tekstovi za prosječnog čovjeka ne daju čitati, odnosno daleko je lakše ako imaš doktorat iz kompjuterske znanosti Kod Hararia sve je jednostavno.

Posljednje poglavlje koje se bati dataizmom je prikaz dominantnog trenda u znanosti i ekonomiji koji vlada već više od 10 g i rapidno raste, a prosječan čovjek nije ni blijedo svjestan takve promjene paradigme.
Preletjela sam knjigu na brzinu, ali samo na brzinu, tako da znam o čemu se, otprilike radi.

Knjiga mi je i dalje lošija od njegove prve knjige, ali znam zašto, radi se o mojim subjektivnim dojmovima. Prva knjiga izazivala je kod mene onu *aha* reakciju, pisao je o stvarima koje meni nisu pale na pamet, ali kada sam ih kod njega pročitala odmah mi je bilo jasno da upravo tako mora biti.

Nove stvari čovjek ili lako i odmah prihvati ili mu se ne uklapaju u stavove pa ih odbacuje. Ja sam tako imala potpuno krivo mišljenje o genetici, za mene su naslijeđeni geni bili nepromjenjivi (vjerojatno zato što se boja očiju koju naslijediš od roditelja neće promijeniti pod utjecajem okoline). Bilo mi je teško prihvatiti da sa drugim ljudskim fizičkim osobinama nije tako.

Harari u prvoj knjizi daje teoriju da su se narodi euroazijskog kontinenta puno brže razvijali od naroda američkih i afričkih kontinenata jer je protok informacija bio puno lakši, ljudi su lakše putovali, izmjenjivali ideje, biljke i životinje pa su brže i napredovali. Meni osobno to nije palo na pamet dok nisam kod njega pročitala, ali sam odmah prihvatila. Vjerojatno zato što se uklapalo u moja znanja od prije, tko zna od kud pokupljena tijekom života.

U drugoj knjizi Harari samo razrađuje sve ono što je napisao u prvoj knjizi, ali to kod mene ne izaziva onaj *aha* efekt. Do masu toga došla sam i sama. Ok, lijepo je pročitti da i drugi misle tako, ili slično, ali draže mi je kad mi drugi otkrije tajnu koju nisam znala.

Recimo, Harari navodi kao problem budućnosti pitanje s čim će se ljudi baviti kada roboti preuzmu sve poslove. Masa forumaša u tome ne vidi nikakav problem, misle da će se baviti onim čime bi se danas bavili da imaju brdo slobodnog vremena (ukratko hobijima) i ne shvaćaju da nikako nije isto *krasti* slobodno vrijeme od ostalih obaveza i od rođenja do smrti imati svo vrijeme slobodno.

Harari kao jedno od rješenja vidi bijeg u virtualni svijet i svijet droga. On, očito, nema vjere u ljude.

Ja sam možda još uvijek idealist i humanist pa mislim da postoji i drugo, bolje, rješenje a to je - osvajanje svemira. U filmu Kralj Arthur, legenda o maču (propao i kod kritičara i kod publike, meni je jedan od desetak najboljih filmova koje sam gledala) žena - mag kaže: *ako hoćeš da ima velike misli, stavi veliki cilj ispred njega*. Mislim da je to ono što Čovječanstvu treba kao poticaj za daljnji razvitak - veliki cilj. A gdje ćeš većeg cilja od svemira ispred nas?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom