Pogledaj jedan post
Old 24.11.2003., 06:09   #17
Unhappy

Quote:
Damir kaže:
Ti si meni simpatican, jer si ljevicar. Ali, jaro, istorija ti nije bas jaca strana.



Termin postoji od srednjeg vijeka. Postoje o tome izvori. Do polovine 19. st svi stanovnici Bosanskog pasaluka su se zvali Bosnjacima bez obzira na vjeru. Pod utjecajem srpskog i hrvatskog nacionalizma, te elitizma bosanskih Begova, bosanski pravoslavci i katolici su se prestali izjasnjavati Bosnjacima. Stvar izbora. Ja nikog ne tjeram da se izjasnjava ovako ili onako.

Medjutim, koncept je prezivio, pa se u jeziku stvorila nova rijec Bosanac, a i Hercegoivac, koja danas oznacava drzavljanina BiH bez obzira na vjersku pripadnost. Kontas? Termin Bosnjak nije stvar Adilove propagande, nego historije.
Znam ja to. Sve to stoji.
Smijesno je proturanje Bosnjackog jezika kao specifikuma bosanskih muslimana.
Isto sto je smijesno upiranje ovih drugih da se jezicno spoje sa maticama. Ovi hrvati nece nikada imati ista zajednicko sa Zagorcima kao ni ovi srbi nece nikada nista zajednicko sa Nislijama, makar sto se jezika tica.
Ovi su svi Bosanci i Hercegovci. Gdje god da dodju uvijek ce za svoje maticne zemlje biti Bosanci.

Uzgred. Kako se na engleskom kaze Bosnjak?
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom