Tema: Kozarstvo
Pogledaj jedan post
Old 12.10.2005., 13:29   #10
Quote:
pumpkin pie kaže:
D@d@
Koliko zemlje je potrebno za napasivanje koza?

A jarići...da li si mislla da se mogu prodati živi (u kalonicu i sl) ili već obrađeni,tj da li je potrebno imati doma malu klaonicu?
Znam da to nije nimalo lako pošto je potrebno jako puno dokumentacije,pregleda itd
Neka gruba računica je bila na 1 ha 4 do 5 komada ispaša + sijeno. Ima i računica sa sijanjem raži (prvi otkos proljeće), ali postoje i kombinacije sa stabljikama kukuruza, suncokreta, slama, silaža pa onda i sijeno se može kupit.
Za ispust i napasanje u dijelu godine (4 - 11 mjesec , 3 pregona sa oko 300 m2 po grlu moje iskustvo). Nažalost knjigu sam poklonila (Kozarstvo, autora ne pamtim), a dobrih članaka ima u starim brojevima Vrta iz večernjaka dok je još bio malog formata i u Gospodarskom kalendaru od 1990, 1996.

Mi smo to doma obrađivali standardna oprema ko za pajceke, malo je teže naučit oderat - ja sam prvi put unajmila mesara. Preglede je jednostavno organizirat u područnoj veterinarskoj stanici, to su zdrave životinjice, jedini mogući problem je mastitis, ali u pravilu do njega ne dolazi baš jednostavno. Koliko se sijećam samo dvije godine 1992,1993 bilo je cijepljenje na slinavku i šap (pojavilo se u Bosni pa preventiva) na drugo se ne cijepi. Kontrolu kvalitete mesa je najbolje dogovorit sa seoskim veterinarom (cca 30-tak kuna košta potvrda analiza gotova za 45 minuta, vrijedi i za druge životinje, većina mojih kupaca nije tražila potvrdu, nisam davala u otkup nego su se većinom ljudi predbilježili unaprijed, u stvari nikad nisam imala dovoljno jarića kolika je bila potražnja, veći je problem organizirat prodaju mlijeka).

Kozarstvo i redovni posao ne možeš savladat istovremeno, barem jedan član obitelji uvijek mora biti doma, koze se mogu zaplest na ispaši (meni se jedna skoro objesila na jabuku). S jarenjem nisam imala problema, ali i to se treba nadzirat da na vrijeme makneš posteljicu - ne bi ju smjela pojest, ponekad jarići nemogu doć do zraka - treba im očistit dišne puteve, ako se jari u veljaći treba ih prenest u grijani prostor nakon podoja ili stavit grijalicu/lampu u štalu prvih par dana i tako manjih intervencija ima više.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom