Pogledaj jedan post
Old 29.01.2004., 12:11   #19
Točno.

No, objasnit ću razloge svog nezadovoljstva pozitivizmom na još jednom primjeru.
Pretprošle godine, 4. studenoga, na bivšem Hinetovom forumu stavio sam Tadijanovićevu pjesmu Večer nad gradom. Bio mu je rođendan, a ta mi je pjesma jedna od dražih.
Slavko, jedan od forumaša, dodao je Prsten, na čemu sam mu bio zahvalan jer tu pjesmu nisam imao vremena tada prepisati.
I počela je priča. Pa je netko ispričao kako mu je Tadijanović odbojan jer je priznao da je cijelu pjesmu Dugo u noć, u zimsku bijelu noć - izmislio, da ništa od toga nije istina i da njegova majka nikad nije bijelo platno tkala.

Ponovit ću ovdje što sam mu svojedobno rekao: to nema nikakve veze s umjetničkom vrijednosti pjesme, ona je nova realnost i uopće nije bitno je li poticaj za pisanje došao iz stvarnog ili izmišljenog svijeta. Bitno je jedino da su osjećaji, utisci, misli... iskreni, jer jedino to umjetnikovom izrazu - osim njegove vještine i dara, naravno - jamči snagu i prodornost. A pjesma jest snažna i izražajna, antologijska po svemu.
I nimalo nije bitno što nije "istinita". Jer, čim je napisana, postala je takva.
stitch is offline  
Odgovori s citatom