Pogledaj jedan post
Old 20.10.2016., 21:20   #88
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Svatko sudi po onome sto je dozivio. Nakon prvog tjedna dana skole starije dosli smo do zakljucka da mladjeg treba poticati na crtanje i sve sto pise nightfall ali i na citanje i pisanje. I da se trebamo potruditi da svlada sva stampana slova i minimalno citanje slovkanjem. Ne kazem da se ne moze i bez toga ali mislim da je lakse rastegnuti taj napor kroz godinu-dvije opustenih priprema nego "nek se samo igra" pa forsiranje i pritisak u par mjeseci da sve to pohvata.
Pazite na boldano. Novi slovopis je nešto drugačiji od onog što smo mi učili u školama (ako namjeravate ga učiti pisati, ja bih savjetovala da to ne radite,ali kako želite, ovisi i o interesima djeteta). Teže je ispravljati kad dijete krivo nauči pisati slova, nego ih učiti pravilno (onako kako slovopis zahtjeva). Slovkanja se teško riješiti (ali to ovisi i o djetetu, nekima je slovkanje samo uvod u čitanje slogovima ili slijevanjem,ali neki znaju biti skloni "pogađanju" na temelju prvih par slova proslovkanih, opet ovisi od djeteta ).

I pritisak se u školi stvara zato što je u vrtiću sve tako bez prisile. Ako nećeš , ne moraš. U školi moraš. U školi moraš i sjediti i sudjelovati u skupnom radu i pjevati ako ti se i ne da...Zato je prijelaz nekoj djeci težak. Ne zato što u školi odlučimo ugnjaviti dijete, već zato što je veliki raskorak u zahtjevima koje vrtić i škola postavljaju. Ako dijete razvije predčitačke vještine (za koje ne treba napisati ni jedno slovo do škole), ako razvija koncentraciju, sposobnost slušanja (priče, pjesme, razgovora), dozre do škole...milina!
nightfall is offline  
Odgovori s citatom