Tema: Harmonika
Pogledaj jedan post
Old 27.03.2012., 00:02   #50
Quote:
are997 kaže: Pogledaj post
Ovak...
Imam jenu harmoniku od 48 baseva i 3-4 knjizice sa notama...
ovo oko klavijature sam skuzio normalne note.
Zanimaju me basevi, kako se sviraju, kako da procitam koji je bas iz notnog zapisa, znaci sve sto mi treba da naucim svirat baseve

Zahvalan
Čitam tvoj post i, iako je prošlo vremena od njegove objave, ako ti još treba, tebi ili nekom drugom: dakle ovako: basevi ti idu po principu kvinti. Ako sviraš recimo nešto u C-duru, nađeš tipku C u basima (drugi red tipaka, udubljena je), i sad... iznad nje je dominanta, tj. G, a ispod subdominanta, tj. F (C je tonika). To su tri osnovne funkcije tonaliteta, tj. tri osnovna akorda s kojima možeš svirati dosta pjesama. To je, ajmo reći, osnova harmonije. E sad, ove druge basovske tipke idu ovako: od trećeg reda pa do kraja su akordi, i to: treći red je dur akord (ako gledaš, recimo, od tipke C u drugom redu, odmah iznad nje u koso je C-dur), četvrti red je mol akord (od C je to c-mol), peti red je septakord, tj. mali durski, zvuči kao dominantni septakord, a zadnji, šesti red je, isto septakord, nisam ga baš koristila, sad da ne vadim harmoniku, al mislim da je ili smanjeni septakord ili ima malu septimu u akordu, ne znam točno...
E da, još jedna stvar: ako se služiš najbližim akordima, tipa te tri funkcije ako imaš u pjesmi: tonička, subdominantna i dominantna, koristi uvijek treći i četvrti prst, može nekad i drugi i treći. Eto, nadam se da sam bar malo pomogla.
Andraste is offline  
Odgovori s citatom