Tema: Hare Krišna
Pogledaj jedan post
Old 24.08.2007., 14:06   #24
Quote:
otpadnik kaže: Pogledaj post
na exYU prostorima najvise potresa je izazvalo napustanje ISKCON od strane Harikes Swamija
e da spomenem.. nakon Prabhupadine smrti razvio se sistem tzv "Zonal Acharaya". Tj inicirajuci gurui su medju sobom svijet podjelili na zone u kojima su samo oni inicirali i bili "Bog i batina". Djelom to nije kriv samo ISKCON jer su se savjetovali sa nekom Prabhupadinom guru-bracom koji su rekli da nije u redu da guru nekome odgovara, vac mora biti neovisan u svom djelovanju. Medjutim to se pretvorilo u sektaski despotizam pa se nakon onih potresa promjenilo te sad gurui nisu nuzno teritorialno vezani (iako u praksi cesto prirodno vise djeluju na nekom podrucju) i mislim da nemaju "prakticnu" vlast, tj time sto su inicirajuci gurui (a i to odobrava GBC, vladajuce tijelo) ne postaju automastki vrhovni upravitelji organizacije.
Tj mislim da je tako, ali za ovaj dio nisam siguran pa bi volio ako ima neki krishnijevac da pojasni.

Quote:
otpadnik kaže: Pogledaj post
licno medju njima svima su mi najvise bili sipmtaicni Rohini Prabhu, koji je zanimljiv sagovornik, mada i njega optutuju za devijaciju od pravovernosti ucenja -
Na zalost znam ga samo po imenu, nije mi poznato djelovanje.


Quote:
no, moj krajnji utisak je da, ne ulazeci u to ko u sta veruje i koliko se s tim slazem, ISKCON naneo nemerljivu stetu indijskoj duhovnosti
poznajem dosta ljudi koji su pretrpeli nemerljivu duhovnu, mentalnu i materijalnu stetu boraveci u tom pokretu
sto se tice ucenja ono je duboko, nije potpuno po mom ukusu, ali o ukusima se ne respravlja
slozio bih se. Mislim da je dosta nespretno inkorporirano na zapad. Iako se oni nece slozit mislim da je najveca razlika medju religijama upravo u razlici mentaliteta, klime isl pa takvo nasilno premjestanje ne samo tradicije i sadhane nego citave kulture i nacina ponasanja ima prilican potencijal postati nesto sto privlaci mlade zgubljene u svemiru sa interesom za egzotiku, koji medjutim s godinama i iskustvom cesto prodje.. pa bude svega.. a i stvara se taj "sektaski" psihicki moment tipa mi protiv svih...
Iako mi je sam (gaudya) vaishnavizam sam po sebi jedan od najljepsih duhovnih nasljedja..
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom