Tema: Hare Krišna
Pogledaj jedan post
Old 25.08.2007., 18:19   #31
Quote:
VladBlog kaže: Pogledaj post
ISKCONovci su, meni osobno, simpatični dok ne postanu fanatični, a onda izgledaju poput katoličke crkve - što "retorikom" što organiziranošću (iako ih zapravo KC tu šiša nadaleko).

Zapravo najviše im nedostaje metafizičke logike. Što god da im kažeš protivno njihovoj dogmi odmah ti nalijepe titulu mayavadij-filozofa u pejorativnom smislu. Mislim, većina njih ne zna ni što je filozofija(e), a kamoli što je mayavada.

Isto tako me smeta što ne prihvaćaju kritička izdanja svetih tekstova, a posebice Bhagavad Gite. Mislim, njihova "Bhagavad Gita Kakva Jest" je zapravo "ISKCON Gita", a o komentarima gosp. Abhay Charan Dea ću reći samo to da to nije niti za srednji vijek.

Svugde imaš fanatika...

Može biti da tamo nekom "bhakti" nedostaje metafizičke logike (i ne samo metafizičke...) A ako ti je do metafizičke logike u vaišnavizmu, pročitaj pre svega šest sandarbhi od Srila Jive Gosamija, zatim "Jiva Dharmu" od Bhaktivinod Tahakura, zatim dela Madvacarye, Ramanujacarye... itd. itd...Oni imaju i tek kakvu metafizičku logiku, i mnogo više od nje...

Nema šta da se prihvataju ili ne prihvataju izdanja i tumnačenja Bhagavad Gite koja su neautentična, koja nemaju osnova u jednoj od četiri verodostojene vaišnavske sampradaje, kao što se ne mogu prihvatiti ni sektaška ili pak svetovna "naučna" tumačenja Biblije. Kao što rekoh predhodno, ili je nešto autentično il nije. Ne može biti oboje.

A to šta će neko prihvatiti za sebe kao autentično a šta neće je do slobode volje, sklonosti srca i sposobnosti zdravog rasuđivanja svakog pojedinca. Al to ni malo ne menja poentu da je princip autentičnosti u sticanju i prenošenju duhovnog znanja neprikosnoven.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom