Pogledaj jedan post
Old 29.08.2017., 23:31   #45
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Štima, samo što sam čitao da su ameri baratali sa najgorim scenarijem u kojem bi sovjeti sravnali zapadnu Europu sa par stotina raketa srednjeg dometa (a i sam SSSR ne bi bio pošteđen) a u tom slučaju gut feeling mi je da bi se nešto od toga osjetilo i u SADu.
Ako se dobro sjecam procjene su bile da je vjerojatnije da dolazi do scenarija odmazde grad za grad, gdje se netko prvi posluzi taktickim nuklearnim oruzjem, pa druga strana udari po nekom drugorazrednom gradu, sto bude vraceno slicno. Dakle ne po glavnom gradu, bar ne odmah, nego jedan nuke simo, jedan nazad, pa ponovi nekoliko puta da se pokaze tko ima vecega.

Ono sto sam pitao je ima li netko informacije koliko je zaista smrtonosan fallout na velike udaljenosti? Koliko se ja sjecam efekti su primarno lokalni, OK, mozda ce netko 500km dalje dobiti rak od fallouta, ali nece svi, niti ce to biti 20% populacije. Ergo, malo je pretjerano gledati sve kao dommsday scenarij.

Koliko je potrebno eksplozija za nuklearnu zimu? Wiki kaze 100-tinjak firestorm-ova za zimu od jedne godine, tisuce za zimu od vise desetaka godina. No onda daje primjer gdje je Car Sagan ocekivao da ce od Saddamovog paljenja Kuvajtskih izvora doci do takvog efekta, no ispalo je da je ocekivao previse i nije bilo dramaticnih posljedica. S druge strane vulkan Tambora je 1815 imao efekt na temperature.

Efekt visestrukih nuklearnih eksplozija? Nadajmo se da nikada necemo saznati kakav bi bio zaista, ali mozda bi bio manji nego ocekujemo.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom