Pogledaj jedan post
Old 08.02.2010., 10:58   #4
Quote:
Cvrčak i Mrav kaže: Pogledaj post
razmišljam o kupnji peći na drva, za prostor veličine nekih 70 kvadrata. naravno, željela bih povoljniju cijenu, ali mi je prioritet da može što duže "držati vatru". naime, obaveze me razvuku pa nisam u mogućnosti prosjediti cijeli dan kući i ložiti. imala sam neku malu, više kao štednjak, i izludilo me - mogla je držati maksimalno dva sata, pa naloži opet ili se gasi.

po mogućnosti bih i da ne zauzima mnogo prostora. dajte mi savjet, koje i kakve su najbolje
Mislim da nećeš naći peć koju možeš naložiti,pa da ti vatra drži 5-6-7 sati.Ja imam super peć na drva Helios-Banovići iz BiH,ona je 8kw i sa njom grijem negdje oko 60 m2 otvorenog prostora i još oko 30 m2 poluotvorenog prostora,ali GRIJEM.Njene dimenzije su š-52 cm d-65 cm v-100 cm,s tim da kada stavim jedan veliki komad drveta recimo 30-35 cm dužine i promjera negdje 25-30 cm,što je relativno veliki komad drveta,onda mi drži vatru negdje oko max 4 sata.Ja sam super zadovoljan sa njom,grije fantastično,gdje god da dođem a da ima samo grijanje na plin-centralno mi se smrznemo.Imamo i mi centralno na plin ali ga uopće nepalimo,nemoš se ti ugrijati kao na drva,a i ode ga nemoguće puno.Još nisam rekao da se isto ugrije i kupaona i još jedna se soba onako umlači na nekih 19 stupnjeva jer trenutno u njoj nije nitko.Ja mogu reći slobodno da ugrijem mojih 110 m2 s tom peći,negdje je malo toplije a negdje je malo hladnije,to je grijanje na drva.Što se loženja tiče ja sam kod kuće pa mi nije problem naložiti-ubaciti svakih sat vremena komadić drveta,ali kad idem negdje na par sati onda roknem onaku komadinu i sve u redu.Jedina mogućnost je da možda ozidate kaljevu peć,ja sam razmišljao da nabavim jednu međutim ja sam trebao peć od bar 180-200 kaljeva,jer jadan kalj grije jedan kubik zraka a ne kvadrat zraka.Svi stari majstori kažu da treba kupiti staru polovnu peć jer nove nisu tako dobre.Kada sam ja tražio nisam mogao naći tako veliku peć a da su svi kaljevi bili ispravni,jer neki su okrnjiti neki su pukli itd.A nova je jako skupa i još negrije kao stara-polovna peć.Ako te zanima možeš pogledati pod HELIOS-Banovići kamini,moj je Estetik od 8kw,ja sam svoj kupio prošle godine i platio oko 4000 kuna,tako se i danas vrti cijena,jadino ako ga netko ima na nekoj akcija pa bude i jeftinije.Za sada toliko od mene idem da nahajcam vatricu.I još nešto,u nekim trg.centrima ima za kupiti povoljno neki kao peć-kamini iz recimo Makedonije,moram reći da je to bacanje novaca jer su dosta loše,imaju tanak lim i onda tijekom grijanja zna iskočiti kao đomba-kvrga na gornjoj ploči od peći,a to je jako opasno i na kraju jako loš materijal za takvu peć.To je moje mišljenje a i iskustva nekih mojih poznanika koji se sada kaju jer su išli na jeftinije,pa eto ga sad imaju i nemaju.I na kraju mislim da sa Plamen-Požega nemožeš pogriješiti jer su isto super peći na drva.
pero1 is offline  
Odgovori s citatom