Pogledaj jedan post
Old 29.09.2012., 18:01   #64
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Teško mi je povjerovati u situaciju u kojoj jedno dijete (ili jako mali broj djece) u razredu stradava samo i jedino zbog nepostojanja predznanja u prvom razredu osnovne škole.

Odjednom ispada da je svladavanje prvih nekoliko razreda komplicirano poput subspecijalizacije kardiokirurgije, a učitelji slabo prikriveni dadisti koji smišljaju nove metode uništavanja djece grozomorno teškim zadaćama.
I meni. Mislim da ce ipak velika vecina ucitelja, program i nastavu prilagoditi i onome koji najmanje zna (tj. koji je najmanje upoznat s vjestonom pisanja/citanja) i da ce taj to vrlo brzo stici...
Quote:
Iskreno rečeno (i posve svjestan da ću navući na sebe gnjev mogokoje "ti] ćeš meni..." majke): jako, jako mi je neobično da dijete do školske dobi ne pokaže zanimanje za brojke i slova. Najdobronamjernije bih volio vidjeti sredinu u kojoj to dijete provodi prvih 6 godina, način na koji provodi dan, način na koji se s njim igra i tako to. U svijetu u kojem smo opkoljeni slovima i brojkama, u svijetu u kojem se slova i brojke (da, i dijeljenje ) mogu usvojiti kroz igru i zajebanciju, jednostavno ne znam kako se dogodi da dijete doživi polazak u školu bez da ga je zaintrigiralo ovladavanje nečim što ga opkoljava.
Istina, danas uz kompjutere i tipkovnice je skoro nevjerojatno da nekog to ne zanima. Medjutim, stvarno nisu sva djeca ista i ne zanimaju ih iste stvari.
Imam i primjer djeteta kojeg su sa 2g slova jako zanimala (pa je znalo sva slova s 2g i par mjeseci), ali taj interes nije potrajao pa od pravog citanja i pisanja nije bilo nista ...skroz do iza prvog razreda. Naravno uz drukanje i "poticaj" roditelja citalo bi valjda i sa 4, ali imo za to nema potrebe.
Sasvim je normalna stvar da dijete od 6 godina ne zna citati i pisati i mislim da nije u redu to ocekivati i ...mislim da nije bas ok ocekivati da ce svako dijete to bas toliko zaintrigirati da bi ovladalo citanjem i pisanjem prije skole. Mislim da to i nije bas dobra verzija, ma sto ponosni roditelji mislili o tome.
Necije dijete zaintrigira nesto deseto, neko zna sve moguce dinosauruse ..neko drugo aute, neko slova...to je ok, ali pisanje i citanje ne spada u tu kategoriju i nije nesto sto bi se trebalo podrazumijevati i ocekivati prije nego dijete kroci u taj prvi razred. To je moje misljenje.
Mislim da je za predskolsko dijete dovoljno da sto vise crta i uvjezba ruku, a ucenje poteza pri pisanju slova bi imo trebao biti posao ucitelja. I mislim da je ustvari lose to sto pola razreda dodje s nekim kvazi znanjem pisanja. Uz iznimku njih jednog ili dvoje kojima je mama/baka/netko ucitelj, pa su i naucili ispravno. To je cak i manje bitno od tog nesrazmjera pri pocetku ...kojeg onda treba nivelirati (uskladiti program), jer su oni koji su dosli u skolu nauciti citati i pisati neki endemi, a to bi trebalo biti normalno obzirom da to i je zadatak skole.

Zadnje uređivanje kajpa : 29.09.2012. at 18:10.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom