Pogledaj jedan post
Old 28.09.2006., 01:53   #1
Kako postati psiholog, psihijatar, psihoterapeut

Evo otvaram topic čija je namjena razmjena informacija o tome kako i gdje se educirati za psihologa i psihijatra, te o edukacijama iz različitih psihoterapijskih pravaca u kojima se obučavaju budući psihoterapeuti.
... pri tome bih molio (osobito ako se raspravlja o fakultetima) da se suzdržimo od pljuvanja po pojedinim osobama i profesorima pojedinih katedri. Ideja je više usmjerena na razmjenu informacija o koncepcijama studija, kolegijima. Kojih edukacija ima i gdje i kada ...

Quote:
Neli kaže:
Ja sam socijalna psihologinja-terapeutkinja.
Jedno pitanjce.
Očito je da si studirala vani ...
kad kažeš socijalna psihologinja, jel' to više kao pandan postdiplomskom studiju socijalne psihijatrije koji postoji kod nas na medicinskom faxu (čuo sam da će se ukinuti, ako već nije) ili si zaista specijalizirala socijalnu psihologiju, koja je u osnovi fundamentalna grana psihologijske znanosti i kao takva se u Hr manje-više tretira?
Naime kod nas se pod socijalnom psihologijom (govorim o zagrebačkom FF-u, za ostale ne znam) uglavnom obradjuju teme koje s individualnim psihopatologijama nemaju veze.
Radi se o temama poput stavova, stjecanja, mijenjanja i mjerenja stavova (više od jednog semestra samo smo drvili o stavovima), socijalizacije, socijalne kognicije, te nešto psihologije grupa i grupne dinamike. Isti kolegij, samo čini mi se u nešto kraćoj verziji, slušali su i studenti sociologije.
A psihopatologija, dijagnostika i terapija se kod nas više obradjuje pod psihopatologijom i kliničkom psihologijom (koje su bile obvezni kolegiji) i nekim izbornim kolegijima, poput terapijskih paravaca i sl.
... a što se samih terapija tiče, ovdje nitko s faksa ne izlazi kao psihoterapeut, čak niti specijalizanti kliničke psihologije, već "sa strane" idu na edukacije iz psihoterapija (čak sam i ja završio TA 101 edukaciju), nakon čega su recimo terapeuti i rade nekakvu privatnu praksu, iako je ta psihoterapija od strane psihologa bila zapravo neka polulegalna stvar.
Naime društvo psihologa nije te stvari imalo pod kontrolom i kao takva privatna psihoterapijska praksa psihologa nije bila regulirana.
Ne znam kako stoje stvari danas i jel' to ikako regulirano, ali svojevremeno su neki moćni ljudi u DPH odbijali odobrenje psihoterapijske prakse psiholozima.


... btw, ima nas ovdje još koji nismo "Freudovci"
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog

Zadnje uređivanje Mad Scientist : 28.09.2006. at 17:50.
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom