Pogledaj jedan post
Old 07.09.2017., 13:32   #628
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Ti se fokusiraš na zlo u svijetu i na temelju toga gradiš svoj svjetonazor. To ne pomaže nikome. Dobro u svijetu ne znači dići neku revoluciju ili izaći na ulice i vikati. Svakim trenutkom u životu čovjek bira dobro ili loše, i ima potpunu slobodu pritom (s čim se ne bi složili ni marksisti ni deterministi, iz različitih razloga), i upravo to je ono čemu čovjek treba težiti, da se sam uzdigne, u duhovnom smislu.
Ti možeš biti i socijalist, ali u afirmativnom smislu, recimo da kažeš trebalo bi napraviti to i to, glasati za ove i one, ali ti to ne činiš jer vjeruješ da su ljudi, većinom, glupi i zli i da je tvoja borba osuđena za propast.
Ustvari, ljudi su (većina) samo pogubljeni u svijetu. Pa i ti si. Marksizam ti ne daje vjeru u čovjeka. Sve više mi se čini da je vjera u čovjeka neodvojiva od vjere u Boga (napomena = ne mehanička vjera, rituali).
Odlično...

Granice vlastite slobode, ako i postoje, ne možemo znati unaprijed... ili, ako ne pokušamo, ne znamo za što smo sve sposobni.
Pokušao sam u razgovoru sa mravac ostaviti pitanja za kraj, ali, čim su počela, nisam dobio konkretan odgovor na temelju današnje empirije a ne kratkog sažetka Marxovih djela.

Već sam ranije spomenuo, postoje ljudi koji daju interesantne prijedloge i razmišljanja, a inspiriraju se barem djelomično Marxovim idejama. Zašto ne ?

Međutim, kao politički pokret, marksizam je mrtav... što je najbolje, i sam Marx je naslutio ograničenja vlastitih ideja pretvorenih u političku ideologiju.

Quote:
Sve što znam jest da nisam marksist.
Rekao je to negdje krajem 70-tih godina XIX. stoljeća, spominjući francuske "marksiste".
cestar is offline  
Odgovori s citatom