Pogledaj jedan post
Old 07.09.2017., 14:28   #630
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Odlično...

Granice vlastite slobode, ako i postoje, ne možemo znati unaprijed... ili, ako ne pokušamo, ne znamo za što smo sve sposobni.
Pokušao sam u razgovoru sa mravac ostaviti pitanja za kraj, ali, čim su počela, nisam dobio konkretan odgovor na temelju današnje empirije a ne kratkog sažetka Marxovih djela.

Već sam ranije spomenuo, postoje ljudi koji daju interesantne prijedloge i razmišljanja, a inspiriraju se barem djelomično Marxovim idejama. Zašto ne ?

Međutim, kao politički pokret, marksizam je mrtav... što je najbolje, i sam Marx je naslutio ograničenja vlastitih ideja pretvorenih u političku ideologiju.



Rekao je to negdje krajem 70-tih godina XIX. stoljeća, spominjući francuske "marksiste".

Gle, ja ti nisam marksist, pa možda griješim, ali onoliko koliko poznajem tu problematiku mislim da marksizam ne daje konkretne odgovore na konkretne probleme današnjice.

Marksizam daje pogled na cijelu šumu a ne na pojedino drvo ili, još gore, na jedan list na drvetu.

Intelektualni marksizam, nazovimo ga tako, je kritika kapitalizma. Tu se marksizam mora natjecati sa tisuću drugih kritičara od Papa Franje i katoličke crkve sve do teških anarhista.

Već sam to napisala - kritičare marksizma možemo podjeliti na one koji misle da se kapitalizam može popraviti i na one koji misle da moramo smisliti neki drugi sistem umjesto kapitalizma. Marksizam spada u među druge kritičare.

Djelatni marksizam, opet, nazovimo ga tako, danas nema što raditi osim čekati i kritizirati.

Uostalom, to je i Marx predvidio. Kapitalizam, koliko god se čini vrlo jakim i bez protivnika truo je i urušava se iznutra. Naravno, to ne znači da će sutra propasti.

Pogledaj Hrvatsku (ako ćeš konkretan primjer iz današnjice). Prije samo 50-tak godina da je ova garnitura političara i kapitalista bila na vlasti u Hrvatskoj, Hrvati bi umirali od gladi. Danas će spakirati kofer i otići u Njemačku, ostaviti će plaću od 3000 kuna i raditi za 3000 eura. Prije se mogla očekivati neka klasna borba jer ljudi nisu imali drugog izbora, kako ćeš danas organizirati klasnu borbu kada su ti se radnici raštrkali diljem Europe i svijeta?.

I da zaključim, danas marksisti mogu samo sjediti i čekati da se kapitalizam sruši kao trula voćka sa drveta. I nadati se da se Čovječanstvo neće prije toga samo uništiti.

Kapitalizam je proizveo obadva svjetska rata, nadajmo se da će biti dovoljno pameti da se treći izbjegne.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom