Pogledaj jedan post
Old 11.04.2008., 12:51   #70
Quote:
Trazim_auto kaže: Pogledaj post
Ako se izjava potvrdi kod javnog bilježnika, onda zapravo predstavlja neku vrstu ugovora. Dakle, on uzme osobne karte oba potpisnika, fotokopira ih i potvrđuje da je izjava/ugovor pravovaljan/a. Kad se već ide bilježniku, onda je bolje sastaviti ugovor gdje će sve biti precizirano:
- kada je novac posuđen, koliko i za koju svrhu. Dobro je navesti i sve relevantne okolnosti, za slučaj da kasnije dođe do sudskog spora.
- kako će dužnik i u kom roku otplačivati dug (način plaćanja itd. - to je jako bitno za slučaj da dužnik posle tvrdi da je platio, a nije)
- nadležnost suda u slučaju da ugovor ne bude poštivan

Mislim da ima još klauzula, ali moram pogledati svoj ugovor gdje sam tako posudio novce. Srećom, sad je ostala još samo jedna rata za isplatiti. Napatio sam se zbog svega toga, užas jedan! Nikad više!
Znači ovjerena izjava predstavlja neku vrstu ugovora a neovjerena izjava ne predstavlja neku vrstu ugovora?

Izjava je jednostrani pravni posao te ga potpisuje samo jedna stranka, u konkretnom slučaju dužnik.

Bilježnik ne potvrđuje da je ugovor/izjava pravovaljan već da ga je osoba koja mu je predočila osobnu iskaznicu potpisala. Ovjera ugovora o zajmu od strane bilježnika ni na koji način ne utječe na njegovu valjanost

A posebno je bitno u ugovoru/izjavi utvrditi nadležnost suda, jer ako ona nije navedena onda nijedan sud nije nadležan? Ili se onda otvori ZPP pa se pogleda nadležnost?

Moj savjet ti je da sam ne pišeš ugovore jer mogu samo zamisliti u što ćeš se sa ovakvim tumačenjima zapetljati.
Zomboni is offline  
Odgovori s citatom