Pogledaj jedan post
Old 05.10.2017., 20:57   #5266
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Srebrni je dobro rekao kako je kohezivnost društva poželjna.

Sad, kako do te kohezivnosti doći i na kojoj "istini" bi se trebala temeljiti ?

Svi ovi novi ili "novi" društveni koncepti i vrijednosti koji se nude (nekad se "nude" kao "cigle"... moraš kupiti oćeš-nećeš, ), podsjećaju me na prodaju "na neviđeno", čak i na eBay-u mi to izgleda bolje za kupca.

Prodaju se gljive na placu, izgledaju prekrasno, jestivo, a zapravo mogu biti jako otrovne... a otrov djeluje sa odgodom.
Kada počne djelovati, više nisi siguran zbog čega ti je loše, prodavač je daleko...

Ključna je riječ povjerenje... ako ga je moguće ostvariti, ako posljedice uspjeha i neuspjeha "ideje ili koncepta" dijele i kupac i prodavač, trebalo bi biti puno manje problema za zajednicu (lokalna zajednica, nacija, regija, svijet).

Do povjerenja se dolazi sudjelovanjem u upravljanju pitanjima od općeg interesa za zajednicu, primjenom koncepta supsidijarnosti, istinskom demokracijom... ne ovom prostituiranom verzijom iste koja se pokušava uvaljivati širom svijeta.
Vjerujem da nije ni potrebno naglašavati da je demokracija jedno, a ovo što i sam kažeš "prostituirana verzija" drugo... Osim toga, i rimljani su imali senat dok im se nije dogodilo to da senat više nije predstavljao narod nego same sebe. Zato i jesu ubili Grakha kad je pokušao provesti agrarnu reformu, uza sve ostalo. Slično se događa i ovdje: vlasti više ne predstavljaju narod već sami sebe, ili nečije skrivene interese. No to je samo jedan problem, a drugi je bezidejnost u kreiranju budućnosti država, kolektiv gotovo da ne postoji. Jedno se navezuje na drugo, logično.

Grozno za reći, ali demokracije pred 30-50 god su bolje funkcionirale nego danas. SAD pogotovo.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom