Pogledaj jedan post
Old 05.01.2010., 23:30   #18
Evo kratko od mene o bosanskoj Posavini:

28.05.1992. krenuli dragovoljno iz Našica prema Modriči s 3 minobacača 120mm, oko 15h stigli u Posavsku Mahalu, tamo nas dočekao general (tada pukovnik) I.B., objasnio nam plan akcije i uputio nas na naš položaj, kada smo stigli na položaj u modrički Lug tamo su nas čekala još 3 minobacača s dečkima iz 3gbr, razmjestili smo sve minobacače, 5 komada smo okrenuli prema Modriči, a jedan prema jednom cilju u pravcu Miloševca, u 17.00h smo javili da smo spremni za paljbu, na paljbenom položaju zapovijedamo i računamo elemente za pucanje mi iz 106-te brigade, a zapovjednik minobacača 3gbr odlazi na promatračnicu u Jakeš odakle će navoditi paljbu.

Akcija počinje 29.05.1992. točno u 5.00h ujutro s prvom ispaljenom minom iz osnovnog minobacača, nakon korekcije od oko 150 metara pucamo plotunima i čistimo prostor ispred naše pješadije, neprijatelj nas počinje tražiti njihovim topništvom, prvi njihov plotun nas je promašio, granate su pale oko 300 metara u polje ispred nas, odmah s onim jednim minobacačem što je bio okrenut u pravcu Miloševca ispaljujemo 30 mina brzom paljbom, neprijatelj nakon toga više nije ispalio niti jednu granatu prema nama.

Popodne oko 18h pucamo zaprečnu paljbu na izlazu iz Modriče na cesti prema Kladarima da se neprijatelj ne može vratiti u kontranapad, Modriča je zauzeta za jedan dan, u cijeloj akciji smo ispalili 288 mina 120mm.

Tamo ostajemo oko tjedan dana, a onda se vraćamo u Našice, nakon par dana u Našice u osnovnu školu stižu izbjeglice iz Modriče i kažu nam da je sve tamo palo i da su morali pobjeći pa nas pitaju kada ćemo opet ići tamo da sve vratimo nazad.

Nakon toga u 8-mom i 9-tom mjesecu 1992 idemo kao cijela brigada (106-ta) u bosansku Posavinu i branimo prostor od sela Struga uz Savu do Novog sela, oko 5km linije, zapovjedništvo je bilo u Sijekovcu, svakih 15 dana je bila smjena na položaju, a mijenjali smo se s dečkima iz 108-me brigade. Svi položaji su bili odlično ukopani i nije bilo nikakve šanse da izgubimo položaje. Par dana nakon što smo se zadnji puta vratili s tog terena dobili smo uzbunu i svi smo bili spremni da se vratimo tamo na teren, a onda nam je rečeno da je tamo sve palo. Znam samo, dok smo zadnji puta bili tamo na terenu jedan dan sam išao u zapovjedništvo u Sijekovac i na cesti sam sreo kolonu kamiona kako odlazi iz pravca Novog sela prema mostu na Savi i Slavonskom Brodu, u zapovjedništvu su mi rekli da je jedna brigada napustila položaj jer dugo nisu imali smjenu i da je na njihovom mjestu ostao nebranjeni prostor.

Eto toliko.

Zadnje uređivanje Falkon : 05.01.2010. at 23:49.
Falkon is offline  
Odgovori s citatom