Pogledaj jedan post
Old 16.04.2012., 18:36   #950
Pozdrav svima, upravo sam se registrirala i htjela bih se uključiti u temu o prirodnoj kozmetici. Od nedavno sam počela koristiti prirodnu kozmetiku za njegu lica koje je pod upaljenim aknama. Nakon skidanja sa kontracepcijskih pilula, lice je malo po malo buknulo. Pokušala sam i kure čajevima (maćuhica, čaj za čišćenje kože od travara, čaj za čišćenje krvi od travara) međutim, meni jedino što je pomagalo je antibiotik Azitrim, a njega sam pila zbog upale gornjih dišnih puteva prije par mjeseci i za divno čudo je djelovalo da mi se lice u svega par dana smirilo potpuno. Doktorica mi je vidjevši s kakvim sam licem došla kod nje (zbog bolesti tada dišnih puteva, temperature i slično) prepisala još jednu kutiju Azitrima i nakon toga ga nisam više uzimala. Stanje s s vremenom opet vratilo na staro, a doktorica je rekla ako poželim da će me opet staviti na antibiotik ako budem htjela par puta godišnje, no to kod mene apsolutno ne dolazi u obzir jer je antibiotik donio pogoršanja na drugom polju a i općenito nisam osoba koja uzima lijekove, čak niti za glavobolju kada imam, a kamoli da uzimam antibiotike.

Da skratim priču, vrteći sve to u svojoj glavi, nadošla sam da je uzrok mojih akni na bradi stvar bakterija i naručila sam si prije otprilike 20 dana hidrolat timijana kemotip linalol kao izbor protiv upale (potkožne akne). Uz to trenutno koristim i arganovo ulje, a stavljam na lice i masku od gline (prošlo ljeto sam popila nekoliko tura gline, međutim nije dalo neke posbne rezultate, tako da je sada koristim samo kao masku, više je ne pijem) kad se sjetim, jedino što ne spravljam sa dodacima, nego samo voda+zelena glina i tako nanesem kistom, kad isperem lice bude dosta suho (često stavljam samo na problematični dio gdje su akne) ali kasnije nanesem arganovo ulje (kemig, jako sam zadovoljna) i tako malo po malo...Došlo je do nekih rezultata.

Prije arganovog ulja probala sam ulje lješnjaka, jojobe, nevenov macerat u bademovom ulju...ali ništa mi ne smiruje kožu kao arganovo ulje.

Hidrolatom nekoliko puta dnevno poprskam cijelo lice ili problematični dio. Najbolje mi smiruje kožu nakon istiskivanja potkožnih akni (ne mogu reći niti da ih istiskujem, one s vremenom krenu same van u vrlo malo pritiska pri kojem sam jako nježna i nikada ne diram prstima).

Hidrolat dosta brzo trošim (mislim da mi boca od 200 ml neće trajati puno duže od 30 dana). Nakon hidrolata mi lice nije suho, valjda zato jer koristim i arganovo ulje nakon toga.

Prije sam stavljala ulja (nekad lješnjak, sada ovo) na još vlažno lice od hidrolata, ali mi je ipak nekako bolje da pustim da se koža skroz osuši (kroz nekih 5-10 min), a tek tada stavim otprilike 4 kapi ulja na bradu, a ako mažem cijelo lice onda stavim još 3 kapi na čelo i po dvije kapi na svaki obraz te to fino umasiram u lice.

Rano je još govoriti da ću možda ovim načinom riješiti problem, jer sve dok vidim potkožne akne (ako netko ima i zna kako izgleda njihov sadržaj, koji ne mislim ovdje opisivati, tada znate koliko je to gadno i odvratno) neću biti optimistična, ali od svega do sada isprobanog ovo mi daje nekakvu nadu da sam na dobrom putu i da sam pogodila srž problema (dakle bakterije u koži koje uzrokuju cistične akne).

Glina mi dosta toga izvlači van, a otkako korstim hidrolat timijana imam osjećaj da potkožne nisu više tako duboke i definitivno su manje. Nekako vjerujem u ideju da je potrebno ustrajati, ali definitivno mi stanje nije kakvo je bilo, niti je gore.

Oprostite ako sam udavila s postom, htjela sam detaljno iznijeti problem, ako se pronađe netko poput mene (27 godina uskoro), jer vidim da mnogi vode borbu s aknama u odrasloj dobi a nemaju "dokazanih" problema sa hormonima, jajnicima, štitnjačom, jetrom i slično.

Ne znam bi li trebala možda u arganovo ulje dodati koje eterično ulje ili je ovo dovoljno što koristim i da jednostavno ustrajem. Razmišljam o e.u. eukaliptus dives ili širokolisnoj lavandi, bi li to bio dobar izbor ako želim uljnu mješavinu koja smiruje crvenilo lica? Možda da uzmem e.u. timijan linalol, kao i hidrolat?

U masku od gline sam par puta probala dodati ulje od lješnjaka, ali sam uvijek imala neki dojam da će glina pomiješana sa uljem biti nekako zasićena pa neće vući van ono što treba iz kože, no očito to nije tako i možda bi trebala ipak dodavati par kapi ulja.

Inače mi koža nije masna, već rekla bih normalna do suha, osjetljiva sa upalnim procesima (crvenilo, tj. crvene flekice koje zatim prerastaju u akne koje izlaze van kroz 2 dana otprilike).

Upravo planiram nabaviti prah neem-a i stavljati ga u obliku paste/maske na lice a možda ga i piti za čišćenje organizma. Razmatrala sam i neemovo ulje, ali ne znam kada bih ga stavljala pošto se stalno trackam arganom ili prskam hidrolatom.

Zadnje uređivanje cvjetić vila : 16.04.2012. at 19:11.
cvjetić vila is offline  
Odgovori s citatom