Pogledaj jedan post
Old 01.01.2015., 19:30   #55
Realizam, my favourite...

Quote:
Bednaya Nastya kaže: Pogledaj post
EMMA VS. ANA KARENJINA?
Po mom misljenju obe jesu tragicno zavrsile, ali njihove situacije nisu bile iste.

Po mom skromnom misljenju, brak je bio najsnaznija prepreka Ane Karenjine.

Sto se tice gospodje Bovari, razvod ne bi resio sve njene probleme, jer je glavan problem u njenoj naravi i u njenom karakteru. I kad bi se razvela od Chales-a, ona bi jos uvek bila nezadovoljna i nesrecna.

Anna je volela Vronskog, a koga je volela Emma? Da je mozemo sada pitati, posigurno ne bi znala sa sigurnoscu.

Ima jedan interesantan odlomak, nalazi se u trecoj glavi drugog dela (kada se Emma poradja) u kojim ona razmislja kako zeli da rodi sina zato sto citiram
Quote:
[...]ta pomisao da dobije muškarčića bila je kao očekivana nadoknada za svu njenu dotadašnju nemoć.
Emma je zena koja se nije mogla pomiriti sa svojim statusom i slobodama kao zena, sa jedne strane, a ipak ni je bila dovoljno snazna da odoli povrsnom ponasanju sa druge strane. Emma je nedoraslo dete, karakter koji nije imao prilike da sazre u telu zene u njene 30-te.

Zeli se takmiciti sa muskarcima, a ona sama ne pokazuje spremnost za to takmicenje. Nju zanima raskos, haljine, povrsne stvari i misli da koketiranje je njeno jedino oruzje za takvog takmicenja za ramnopravnost. A samim time, ona samu sebe diskriminise.

Nego, meni je druga stvar dosta interesantna. To sto je u knjizi naglasenije ono sto zene rade, nasuprot iste ili slicne postupke muskaraca.

Bar se meni u pocetku stvorila atmosfera da mi je zao Charles-a sto su ga ozenili zenom koju nije voleo. I to ga cini manje krivim za udvaranje Emi.
Sa druge strane, retko se naglasuje kako je Ema bila udata i kako ju je otac dao.

Suma sumarum, Charles i Emma imaju jako slicnu sudbinu. Oboje pocinju bracnim zivotom pod jakim uticajem roditelja i drustvu i niko od njih ni je zaista spreman za takav zivot. Razlika je u manifestaciji i u tome sto pomocu njegovog posla, Charles ima vece prilike da sazre nasuprot Emme. Mislim da je stara sluskinja jednom to njoj i sugerisala.

Knjiga kojoj cu se uvek rado vracati. Procitala sam je tri puta do sada.
 
Odgovori s citatom