Tema: Silovanje
Pogledaj jedan post
Old 04.05.2008., 20:01   #53
Quote:
korinaema kaže: Pogledaj post
...to se zove adhezijski postupak zar ne? ...da, to sada znam, jer sam se načitala, međutim tada nisam znala... zato smo uzeli odvjetnika... koji ništa nije napravio, nije nam uopće spomenuto tu mogućnost ...pa jel moguće da netko takav radi taj delikatan posao i ne snosi nikakve posljedice za svoje postupke !!! ...narušava ugled cjeloj branši... gdje i kome da ga prijavimo? ...ili on može naprosto raditi što mu se prohtije i tako gadno zakinuti žrtve... sramota, ne znam šta bi rekla... gadi mi se taj čovjek... pa šta odvjetnička komora nema adkevatna sredstva/mjere za sankcioniranje takve neprofesionalnosti i nemarnosti!???

...kakvog smisla ima to da se pokreće građanska parnica ako je kazneni sud počinitelja proglasio nevinim? ...to mi nikako nije jasno...

...kakava je to država čiji sudovi, kada (ne)osude silovatelja, ženi/djetetu ne udostoje ni javiti jeli njihov mučitelj kažnjen!?!!!

...kako da kontaktiramo suca? Osobno, telefonski? ...

...vi @dis10 niste odvjetnik?

...šta to znači da je trebalo: stati u parničnom postupku?

...ja više ne znam što da radim, gledam djete kako psihički propada, ne izlazi iz kuće bez pratnje već 2 godine... ovo smeće od odvjetnika nam je uzelo zadnju kunu i prevarilo nas, ''pravna država'' nas tretira kao svjedoke... nju tretirao kao običnog svjedoka... stoka odvratna

Nije ista odgovornost u kaznenom i gradanskom postupku. Na primjer, u parnicnom postupku moze se donijeti presuda u korist ostecenog i u nekim slucajevima i ako uopce nema krivnje na strani stetnika. U kaznenom postupku to nije moguce, i bez krivnje pocinitelja nije moguce donijeti osudujucu odluku. Dakle moguce je da sud utvrdi u kaznenom postupku da pocinitelj nije pocinio k.d. silovanja, ali da parnicni sud utvrdi da je steta (materijalna, nematerijalna) ipak pocinjena, od strane stetnika. I obaveze stetnika da je naknadi ostecenici. Razliciti su ciljevi u ta dva postupka, u jednom utvrdivanje kaznene odgovornosti okrivljenika i ev. primjena sankcije, u drugom se utvrduje gradanskopravna odgovornost i kao posljedica te, naknada stete.

Kod osobe koja vodi postupak, tj. provodi radnje u njemu je moguce dobiti informacije o stanju predmeta, osobno dolaskom u sud ili telefonski.
Ostecenik ima pravo na razgledanje spisa. Ako je ujedno i svjedok koji ima posredna - neposredna saznanja o slucaju onda tek nakon sto da svoj iskaz.

Napisao sam u zadnjoj recenici "kaznenom" a trebalo je stati "parnicnom", moja greska.

Ostecenik moze i sam predlagati dokaze (npr. druge svjedoke), davati pojedina pitanja okrivljenom itd na raspravi (a i u istrazi ima pravo predlozit dokaz) i ima dosta prava u postupku. Dakle za informacije o stanju kaznenog predmeta odvjetnik nije nuzan.
vdis10 is offline  
Odgovori s citatom