Tema: Joga
Pogledaj jedan post
Old 31.08.2003., 21:54   #11
Sretoh popodne, na moru na Firulama gdje se kupaju stariji splićani, očevog prijatelja iz djetinjstva. Sjećam se da je negdje 1980 pao s motora, dosta nezgodno pa je dugo vremena boravio u toplicama na fizikalnim terapijama, a imao je problema s jednom stranom tijela a kralježnicu nije uspio posve sanirati.

Netko mu je preporučio yogu, ali tu to doba kvalificiranog učitelja joge u Splitu nije bilo već nekoliko samoukih entuzijasta koji su učili i radili iz knjiga.

Nakon što mu je jedan od njih objasnio o čemu se radi, nabavio je jednu od rijetkih kniga koja je tada bila na tržištu (pouzećem od izdavača, nije je bilo u knižarama). Knjiga se zove "Joga i sport" S. Yesudian - kako steći i očuvati dobro zdravlje, izdanje na ekavici iz 1981. godine, čak ga i ja imam u svojoj kolekciji.

Naknadno je od istog autora nabavio naslov "Yoga i zdravlje" , te "Hatha yoga s pravom mjerom" autorice Eve Ruchpaul, izdanje 1980. (maloprije sam ga nazvao na telefon da mi izdiktira naslove)

Kako mi je danas pričao, prvih godinu dana je svakodnevno radio na sebi po uputama iz knjiga, ali priznaje da u početku nije radio s dovoljno koncentracije, već da "odradi" vježbe. Zatim je na par mjeseci odustao od yoge i otkrio da mu - životno nedostaje!

Nastavio je vježbati asane pranajame i meditacije ali ovaj put je pristupio znatno studioznije. Prestao je pušiti a na vegetarijanstvo nije nikad prešao, već se hrani standardnom mediterankom prehranom baziranom na lokalnom povrću, maslinovom ulju i ribi, meso ne izbjegava ali ga baš previše i ne voli.
Nakon 5 godina vježbanja je počeo i s "vježbama sporih pokreta" (vježbe snage i definicije mišića) iz prve spomenute knjige, te je u predvečerje počeo redovito šetati po sat vremena kroz Marjansku šumu.

Danas ima oko 65 godina, a yogu samostalno upražnjava već preko 20 godina. Elegantan je i nevjerovatno gibak i okretan, djeluje 15-20 godina mlađi od svojih vršnjaka, od kojih su neki bili i poznati amaterski ili profesionalni sportaši.

Osim povremene gripe, već 20 godina nije bio bolestan. Ja sam dobar plivač na duže staze, ali ipak nisam posve siguran da bih ga pobijedio na 1500 ili 3000 m, djeluje prokleto vitalan i izdržljiv.

U svemu tome je najzanimljivije to što se nikada aktivno nije bavio sportom.

I da svoje zdravlje i vitalnost u kasnoj dobi duguje - pravovremenom padu s motora.



V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom