Pogledaj jedan post
Old 22.01.2009., 21:41   #79
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Ovdje smo već pisali da standardnim jezikom nitko ne govori, on je samo zamišljen ideal (ili točnije: proces), kojemu se teži. - I da te pitam nešto, zar misliš da svaki čovjek može kontrolirati svaki detalj svoje struke?

Čak i onima koji znaju mnogo, probije se u govor nešto što nose iz idioma svoga djetinjstva. Ne zamjeraj profesorima, i ti ćeš danas-sutra biti neki stručnjak, i to, kao i svatko, s manjim ili većim neznanjem mnogih pojedinosti. (Uostalom netko te je od profesora naučio da prepoznaješ kolokvijalnost izraza "kroz rad".)
Ne, nije me to nitko od profesora naučio, već sam to naučila iz gramatike ili s Interneta, ne znam sada ni sama točno odakle.

Naravno da nitko ne govori standardnim jezikom i to i ne očekujem. Ali ona te greške radi dok nam diktira tekst koji mi zapisujemo u bilježnicu. Mislim da je to ipak drukčije od predavanja ili razgovora jer ga vjerojatno unaprijed pripremi. Ako pazi da nam da točne podatke o piscu o kojem govori, onda bi trebala paziti i na to da u bilježnici imamo gramatički točno napisan tekst.
LittleStar is offline