Pogledaj jedan post
Old 04.05.2017., 22:14   #24
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Danijele, kad dolje ističeš da je Katolička Crkva tu vjerna Objavi, želiš li reći da pravoslavne crkve tu nisu vjerne objavi? Valjda ne, jer koliko znam, iako Katolička crkva smatra pravoslavne crkve raskolničkim u hijerarhijskom smislu, smatra ih teološki potpuno ispravnima, pravovjernima. Dakle, ne smatra teološkom pogreškom to što je u pravoslavlju dozvoljen razvod od osobe koja je skrivila preljub.
Kada ističem da je Katolička Crkva tu vjerna objavi, to onda podrazumijeva da oni koji postupaju suprotno tome nisu vjerni toj Objavi. To uključuje i pravoslavne crkve ukoliko one dopuštaju osobi novu ženidbu dok joj je prvi supružnik živ.

Što se tiče teološke ispravnosti ili pravovjerja, prihvaćaju li pravoslavne crkve npr. dogmu o nezabludivosti pape? Ako ne, kako ih KC može smatrati teološki potpuno ispravnima ili pravovjernima?

To što je u pravoslavlju dozvoljen razvod od osobe koja je skrivila preljub, ne vidim kako KC može držati teološki ispravnim. Na Tridentskom koncilu je KC rekla:

Kan. 5. Tko kaže da (jedan) supružnik može ženidbenu vezu razvrći zbog krivovjerja, ili zbog poteškoća u zajedničkom životu, ili zbog namjerne odsutnosti, neka bude kažnjen anatemom. (DH 1805)

Kan. 7. Tko kaže da Crkva griješi kad je učila i kad uči da se prema evanđeoskom i apostolskom učenju, ženidbena veza ne može razvrći zbog preljuba jednog supružnika, i da oboje, pa i nevini (supružnik) koji nije dao razlog preljubu, ne može sklopiti drugu ženidbu dok je drugi supružnik živ, te da bludno griješi onaj koji je otpustio preljubnicu i doveo drugu, kao i ona koja se nakon otpusta preljubnika udala za drugog: neka bude kažnjen anatemom. (DH 1807)


Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Znači, forumaš Riječni rak je u pravu! Nije mi jasno zašto se Katolička crkva tvrdoglavi, zašto ne usvoji pravoslavna rješenja što se tiče razvoda, budući da ionako smatra pravoslavne crkve teološki ispravnima!?!?
Ne vidim kako bi KC ova pravoslavna rješenja u vezi razvoda mogla smatrati teološki ispravnima.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom