Tema: TAO
Pogledaj jedan post
Old 02.02.2009., 13:03   #83
danas ljudi djele tai chi na borilački, teraprutski, plesni.. te podjele su nastale u prošlom stoljeću pošto um modernog čovjeka sve mora rastavit na djelove da bi mu bilo jasno, ima raznih majstora i hrpu stilova, naravno da su neki od njih bili veliki ratnici, tehnike mača sa planine wudang su za današnjeg čovjeka neshvatljive, u jednoj knjizi majstor opisuje borbu svoga učitelja sa zlim taoistom koi je htio napast hram, majstor koi je gledao dvoboj tada je još bio mlad i dosta šokiran onim šta je vidio, ta dva taoista su imali toliku količinu chia u sebi da su im oštrice mačeva vibrirale i dok bi mirno stajali, 9 je nivoa mačevanja a 1 već nadilazi zapadni način mačevanja. nivo na kojem su bili ova dvoica je takav da se borba odvijala u astralu, prije nego šta bi jedan od njih napao ovaj drugi bi već skočio u drugu poziciju, mačevi se uopće nebi sudarali već bi borci nevjerojatnom brzinom izmjenjivali stavove i uvrtali tjela, praktički zatvorenih očiju, naši refleksi bi bili pre spori da stignu postavit blok a kamo li skočit u zrak ili drugu poziciju, kad bi jedan od njih napao putanju oštrice oko promatrača uopće nije moglo odredit, vidio bi samo bljesak. priča je završila tako da su oboica bili ranjeni i izazivač je pobjegao, starac je sačuvao hram. danas neznam dal igdje postoi neko sa takvim sposobnostima, ovo je događaj koi je desio krajem 19 ili početkom 20 stoljeća a majstor koi je to prepričao također je mrtav znam da ima učenika u americi al sumnjam da ga je to uspio naučit pošto su ovi to uvježbavali cjeli život u idealnim uvjetima za to. al to je samo jedan aspekt mačevanja, naši mačevi na sebi imaju sedam zvijezda, veliki medvjed i sjevernjača, ples sa mačem za vrijeme punog mjeseca služi za puno veće stvari od same borbe, ako niste znali i sam Lao Ce je nosio mač na leđima! da, isti taj čovjek je napisao Tao Te Ching, i nije baš bio uzoran građanin, moralna vertikala nego baš suprotno, ne da nije bio omilje nego je čak i prognan kao i mnogi taoisti, učenici su mu bili potpuno opaljeni ljudi, danas da moderan čovjek sretne takvo biće neznam baš šta bi mislio, konfucie kad ga je sreo i kad su ga ljudi kasnije pitali šta mu je, ovaj je samo odgovorio: "VIDIO SAM ZMAJA!". tehnike koje su oni radili i na kojem nivou i čemu je to služilo je još uvjek izvan naših shvaćanja. vratimo se na tai chi, nekad davno ljudi koi su radili građevine i hramove bili su i zidari i umjetnici i duhovnjaci i... danas više nije tako, sve smo odvoili, imamo šljakere koi samo slažu cigle, imamo arhitekte koi projektiraju jeftine zgrade i umjetnike koi to baš i nisu, prije je jedan čovjek bio sve to i mnogo više, ist tako se desilo s modernim tai chiem, podjelio se u plesne forme, borbene forme ali bez primjene samo izvođenje pokreta, terapeutske forme, meditativne i tako dalje, zato ljudi danas svašta govore za tai chi i nemaju pojma šta je to. ako kažeš tai chi je borilačka vještina nisi u pravu, on to može bit al i nije baš tako, ako kažeš to je meditacija u pokretu, je meditacija al i nije samo to, ako neko kaže to je gimnastika, ok je tjelovježba ali i nije baš, ako kaže da je ples, je i nije.. te podjele su jasne ali tai chi nije jasan, ne u početku tek kasnije ti bude jasnije. ideja Chan Sam Funga je da tai chi bude sveobuhvatna praksa. zato oni koji vježbaju trdicionalne stilove ne prihvaćaju striktne definicije. Chan Sam Fung je bio na nivo transformacije kad se kornjača i zmija preko ždrala, orla transformiraju do feniksa i zmaja, to je krajnja transformacija, dok bi hodao livadama trava se nebi savijala pod njegovim stopalima, mislim da čak nije ni jeo nego je živio od sunca, mogao je pretrčat jezero i krošnje drveća, danas ste svi gledali barem jedan kineski film kao što su tigar i zmaj, ta letenja i trčanja po zidovima i vodi, za to je kriv Chan Sam Fung. on je inspiracija za takve kineske filmove. tai chi je bukvalno alkemija duha, vježbanjem transformiramo sexualnu energiju u chi, dalje vježbajući chi transformiramo u shen (duh), i konačno duh transformiramo u prazninu e tada doživljavamo TAO. tome služe tehnike a ne za borbu i šta ja znam, naravno sve zavisi o nivou taoista, ja sam još mali i lagao bi kad bi rekao da se ne želim naučit mačevat kao starac s početka priče

Zadnje uređivanje migulia9 : 02.02.2009. at 13:20.
migulia9 is offline  
Odgovori s citatom