Pogledaj jedan post
Old 13.05.2016., 16:10   #410
Dejzi, nisam ni u kojem slučaju mislila da je naš školski sustav i sama škola najgora na svijetu, štošta bih rekla i o njemačkom, engleskom, sustavu i njihovim manjkavostima.

Ono što smatram problemom jest to problematiziranje potencijalnih mogućnosti metodom flastera.

Ono, ajmo mi to uvesti, nešto ćemo riješiti možda, ali nemojmo dirati u temelje nikako.

Ono što po meni nedostaje za tu takvu školu kakvu si i ja zamišljam jest:


1. sam fizički prostor škola koji je nedovoljan
2. veličina učionica i njihov opći koncept
3. nedostatak sredstava da se takvo što dogodi (zapravo ne nedostatak, nego opća nezainteresiranost svih vladajućih struktura ikad da se više ulaže u obrazovni susat)
4. neprikladno obrazovanje sadašnjih, a bogme i budućih učitelja i profesora
5. zastarjele metode rada koje se i dalje jako zadržavaju u učionicama (frontalni rad kao temelj)
6. opća nezainteresiranost same struke da radi drukčije, a i nemogućnost jer su administrativno giljotinirali struku samu
7. koncept našega tržišta rada i činjenica da nemamo resurse plaćati čuvanje preko praznika za 5,5-godišnjake
8. izdavački lobiji koji su rak-rana obrazovanja
9. činjenica da smo kao narod neobrazovani, loše obrazovani i nezainteresirani za bilo čiji napredak osim svoga, a tuđi se odmah gleda s podozrivošću (priznajem, ovo je onako dnevnopopularni stav)
10. koruptivnost upravljačkoga kadra u obrazovnom sustavu i njihova opća neupućenost u upravljanje ljudima, resursima, stvaranje pozitivne radne okoline, stvaranje okoline dobrodošlice roditeljima i djeci, poticanje ljudi na samoostvarivanje, neguranje djece u isti kalup...

I last, but not least, apsolutni mučenički stav jedne cijele profesije koja se čitava stoljeća predstavlja kao najnapaćenija struktura našega stanovništva, pritom ne talasajući kad su u pitanju očiti propusti pri selekciji i obrazovanju kadra.

Zato se uopće ne čudim što ljudi traže odgode, a po svijetu se djeca školuju sve ranije jer ranije i sazrijevaju uza svu tehnologiju i dostupne sadržaje.

Da bi se sve ovo izvelo, a bez institucionalizacije te djece u tako ranoj dobi, trebamo još i zakone koji potiču majke i očeve da jedno ostane s djecom i radi skraćeno radno vrijeme, razviti free lancing okruženje, jer po meni, ono što je djeci najpotrebnije u ranoj dobi jest jezgra i obitelj, i nikakav, pa i najbolji rad u najboljem školskom sustavu ne može to nadomjestiti jer tu počivaju svi uspjesi i svi neuspjesi, a u nas se takvo razmišljanje smatra ili zadrtim ili utopističkim.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom