Pogledaj jedan post
Old 17.05.2014., 13:00   #39
Quote:
mislim... kaže: Pogledaj post
bolid74, logično razmišljanje
ali postoje izmijenjena stanja svijesti kada se može vidjeti ono što se ne vidi u ''običnom'' stanju svijesti. ja sam bio agnostik ako ne ateist do 19, 20 godina kada su mi se desila iskustva neke drugačije percepcije stvarnosti; nakon toga, bez obzira što se događalo na ovom svijetu ili u mom životu nikad više ne mogu gledati svijet kao prije toga - inače sam po prirodi skeptik, čak i cinik, i volim uočavati lažnost, glupost i nelogičnost u raznim teorijama, religijama itd. i držati se zdravog razuma, sumnje i propitivanja svega.
Dobro, mogu prihvatiti mogućnost (vrlo malu u mojoj glavi) da je bog (koji god) realni entitet koji se ciljano obraća nekim pojedincima na način da im priušti neko paranormalno iskustvo. Ipak, u životu sam došao u susret sa vrlo proplupanim ljudima dok sam bio na praksi na psihijatriji, i svi oni su 100% sigurni da je njihova slika svijeta točna. Naravno, ne uspoređujem vjernike sa luđacima, samo konstatiram da je puno slučajeva kada se mozak poigra s percepcijom svijeta. Na kraju krajeva, tko god se u životu makar napio, a kamoli probao nešto jače, zna što kemija radi s doživljajem stvarnosti. Pa zašto se i mozak ne bi "zaigrao" u nekim situacijama?

Quote:
mislim... kaže: Pogledaj post
Ali to što mi se desilo me na neki način zauvijek razoružalo pa danas uvijek imam sjećanje na ta iskustva ( koja u manjoj mjeri dozivljavam svaki put kada meditiram ) koje mi ne daje za pravo biti pesmisit, biti ateist pa čak ni agnostik. A opet ne znam kako to što sam spoznao prevesti u riječi i definicije i objašenjenje ''Boga''
Iz moje perspektive ne mogu prihvatiti tvrdnju pojedinca da je doživio baš nešto što se nikako ne može objasniti drugačije, nego baš direktnom božjom intervencijom. Trebao bih ipak to sam doživjeti.

Drugi problem s idejom da ti se bog direktno obraća je taj što - istina je - puno ljudi ima dojam da im se bog obraća, međutim svima njima se obraća uglavnom bog njihove religije. Nema masovnim preobraćenja s islama zato jer im je Isus poručio da su u krivu. Muslimanima se obraća Alah, kršćanima Isus ili Jehova, a onima koji neodređeno vjeruju u neku višu silu, obraća im se nekakva viša sila Pretpostavljam da se i tebi obratio bog iz kulture u kojoj si odrastao?
Zato je moj dojam da ta iskustva dolaze iznutra, a ne izvana.
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom