Pogledaj jedan post
Old 07.01.2012., 19:53   #11
Quote:
volo1980 kaže: Pogledaj post
to svakako, ali zar nema nitko prijedloge i savjete oko prehrane? ovo je problem s dvije strane, psihološkom koju riješavam i tom prehrambenom o kojoj nemam pojma. dakle, savjeti što jesti, još čekam, hvala
kod mene ista dijagnoza kao kod tebe (jedino nikad nisam povratila, ali mi se zna kiselina ponekad podrigivanjem vraćati u jednjak).
dakle, masu simptoma sam imala (bolovi, podrigivanje, kiselina, "ranjavanje" želuca (čak bi mi danima bila "knedla" u grlu i jedva bih gutala ako nešto pogrešno pojedem), pa par dana oporavljanja itd), samoinicijativno otišla kod privatnika na gastroskopiju (poznat kao jako stručan) i bila uvjerena da će mi naći bar dva čira i tko zna što još... a ono sve super i još mi govorio nek gledam na ekran kako mi je super sluznica želuca i dvanaesnika i dok se vraćao nazad prolazio kroz jednjak i isto to ponavljao kako je sve super...
njegova dijagnoza je da imam osjetljiv, hipersenzibilan želudac i da moram jako paziti što jedem.
s obzirom na nekoliko postova koji govore o psihi, moram napomenuti da kod mene to nije bio slučaj jer bi mi želudac bio "ranjen" isključivo od određene hrane.

gastroenterolog mi je nakon tog pregleda (e, zaboravila reći, nije bilo ni bakterije HP) dao neke savjete u vezi hrane i zanimljivo je da mi je nabrojao čemu sve ne smijem ni primirisati i to sve je bilo baš ono što kad bih uzela i u najmanjoj dozi onda bih morala danima sanirati želudac, primjeri zabranjene hrane: svo sirovo voće (posebno jabuka, banana, citrusi), voće se može jesti kuhano u obliku kompota, od povrća također ništa sirovo osim zelene salate (npr. ni u kom slučaju češnjak/luk, kapulu/crveni luk, sirovu papriku, sirovi krastavac itd.), također dozvoljeno svo kuhano povrće. plava riba nikako, bijela može. jako je bitno ne jesti slatko (posebno jako koncentrirano slatko poput nutele, onih čokoladica mars i sl.), bilo bi najbolje uopće ništa slatko jer stvara jaku kiselinu, također ni slatke napitke kao ni gazirane, samo vodu. osim vode može kompote i čajeve koji su dobri za želudac, blagotvorno djeluje čaj od koromača jer sanira ranjenu sluznicu. najviše kiselinu izaziva slatko, a odmah iza toga masno pa bi trebalo izbjegavati bilo kakvu koncentriranu masnoću (tipa špek, suhomesnato), može se salata zaliti uljem.
meni je liječnik rekao nek sama procijenim što mi paše i nek se prema tome ravnam, npr. meni odgovara bijeli kruh (inače svaki drugi poput raženog, integralnog i sl. je ubitačan za osjetljiv želudac) tako da mi se prehrana bazira na kombinaciji bijelog kruha (uvijek fetu njega uz obrok jer upija kiselinu) kuhanog povrća i što laganije napravljena piletina, to mi je najčešće. par puta sam napravila grešku, npr. jednom je u hrani bio češnjak i malo toga sam pojela i bilo je ajme nekoliko dana me bolio želudac, nisam skoro ništa mogla staviti u njega, stalno podrigivanje, u grlu mi je odmah napravio "knedlu" koju je i slina morala preskakati da ode dalje, trebalo je nekoliko dana oporavka dok nisam počela normalno jesti... ovo se ponovilo i kad sam jednom pojela srdelu (plava riba) i malo mlade kapulice (ovi ispadi su bili nakon gastroskopije, to sam samo par puta pogriješila). ja imam način kako sanirati želudac kad mi se omakne ovakva greška (a to je par puta godišnje jer jako pazim) dakle, napravim onaj obični dječji griz na mlijeku i tijekom cijelog dana jedem po male količine u više navrata, nakon par dana opet sve bude ok. inače, mlijeko dugoročno nije dobro jer oštećuje želudac, kalcij iz mlijeka mi ne možemo iskoristiti jer mlijeko u sebi ima još nešto (mislim fosfor, ali ne uzimaj me za riječ) što onemogućuje apsorpciju kalcija pa taj kalcij slobodno pluta po želucu i iritira stijenku (ovo u vezi mlijeka mi je objasnio isti ovaj gastroenterolog) i zbilja od kad sam prestala ujutro na prazan želudac piti mlijeko jako brzo mi je bilo puno puno bolje, a ovo u vezi griza - mlijeko je razrijeđeno pšenicom iz griza i može se uzimati tako kratkoročno u svrhu sanacije nakon oštećenja, bitno je ne piti samo mlijeko i posebno ne na prazan želudac. sad sam se sjetila da je i kava zabranjena, ja je ne uzimam nikako, a ako ti je baš jako potrebna onda je probaj uzeti razrijeđenu s malo mlijeka (štetnija je kava nego mlijeko) i to obavezno nakon nekog jela (makar prvo pecivo pojedi). ono što je za želudac najvažnije je što u njega stavljaš natašte jer je na to najosjetljiviji, ja uvijek ujutro jedem bijeli kruh sa feticom šunke (nemoj nikakvu jaku salamu) i nakon toga je spreman prihvatiti prvi normalan obrok. izbjegavaj frigano, jako začinjeno, cigarete nikako, pečeno u masti... bilo bi najbolje da ti se većina prehrane temelji na kuhanom.
e, još nešto - za želučanu kiselinu je bitno uravnotežiti kiselu i lužnatu hranu, potraži na netu što je lužnato, što više lužnatog to bolje, primjer: krumpir je lužnat, ja ako pojedem samo meso onda mi nakon takvog ručka treba gastal, ali ako uz meso imam istu količinu krumpira nema nikakve kiseline ni potrebe za gastalom.
i jedi više manjih obroka dnevno, a ne rjeđe po veću količinu, ništa teško barem 4-5 sati prije spavanja.
mislim da je manje-više to-to čega sam se sjetila
sminkica is offline  
Odgovori s citatom