Pogledaj jedan post
Old 21.04.2005., 20:44   #7
Quote:
Kao što već rekoh, radim na sastavljanju rječnika starih osobnih imena. Taj posao donekle moradoh usporiti jer se latih turskoga popisa stanovništva pokrajine Hercegovine, popisa obavljena u XV. stoljeću. U njemu je pravo obilje onodobnih osobnih imena, gotovo zaprepašćujuće. Naravski, u tome je bogatstvu i mnogo nepoznatih imena, takvih što su jedino tu potvrđena. I naprosto ne mogu odoljeti da ih se ne latim i protumačim njihovo značenje.
Evo recimo meni čudnih imena iz Alidžićeva "Poimenični popis sandžaka vilajeta Hercegovina"1475-77 godine (turski defter). Ne tvrdim da su sva neslavenska, ali većina mi je popriličito sumnjiva.

Krljat, Herak, Brajak, Bradul, Biovija, Hlapoja, Dejan, Hoškadem, Šišan, Čuća, Cicerina, Odica, Mičica, Dajko, Šteko, Džeraba, Koroja, Bogun, Ružat, Šurljan, Brajovac, Brujo, Dirko, Danulo, Šišoje, Korać, Čeračin, Bratul, Hlapac, Radivla, Radul, Radman, Iplah, Boguta, Pribil, Buljan, Babasić, Radun, Žajić, Šubo, Bobeta,Hreljan, Belušal, Gajča, Borajin, Ragun, Vitas, Bračoje, Belikusa, Bolat, Marun, Petan, Petak, Smoljan, Malko, Bećir, Golovar, Bogul, Bolanko, Dančul, Čuljan, Milat, Bobat, Poloje, Milun, Bane, Mišlja, Bastal, Hlahol, Hrbak, Bratajin, Gričko, Novisil, Kojak, Šišina, Vitan, Mioman, Mukica, Dobroman, Dančo, Jako, Strzo, Grujak, Pahlac, Bulad, Braiša, Điroje, Kirilo, Tvrdul, Mešter, Pribio, Lešter, Mandar, Kojinac, Magaš, Dimica, Dražun, Radiguš, Poguš, Čučul....

baš me zanima je li ih Mate Šimundić uspio objasniti

Što se imena i prezimena tiče sve što je napisano od akademika Petra Šimunovića dobro je

http://www.vjesnik.hr/html/1999/02/28/nkul.htm

ili na googlu

Petar Šimunović
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom