Pogledaj jedan post
Old 07.04.2012., 16:04   #1364
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Uh, Vi ste to sve tako zakomplicirali da ste sad i mene zbunili.

Ako Vam se kosa pojačano masti, onda imate seboreju. To je vrlo jednostavno. Dovoljno je vidjeti kakva je kosa, npr., nakon jednog ili dva dana nakon pranja.

Postoji suhi i masni oblik seboreje, što ovisi o sastavu loja. Ako su ljuščice suhe, sićušne, bjelkaste, to bi bila suha seboreja, a ako su pak masne, veće, mekše, žućkaste, ljepljive, onda bi bila masna seboreja.

Seboreja vlasišta često je udružena s ljuskicama (peruti).

Međutim, perut (pityriasis) ne znači nužno i seboreju jer se perutanje vlasišta i kože može naći i kod sebostaze, što je potpuno suprotno stanje od seboreje.

Perutanje vlasišta može se, osim kod seboreje i sebostaze, naći i u drugim bolestima: seboroični dermatitis, pityriasis amiantacea itd.

Dakle, treba uočiti da pojmovi prhut/perut (pityriasis), seboreja i seboroični dermatitis nisu sinonimi.

Zapravo, što se perutanja vlasišta tiče, s obzirom da se površinski dio kože neprestano ljušti, diskretno perutanje vlasišta je fiziološka (uobičajena, normalna) pojava.

Prema tome, da si ne biste zakomplicirali život s jednostavnim stvarima, sve što treba jest odgovoriti na sljedeća pitanja:

1. Masti li se kosa pojačano ili ne? (npr. jedan ili dva dana nakon pranja, kako izgleda)?

2. Masti li Vam se koža (lica, T-zona) pojačano ili ne?

3. Primjećujete li ljuskice ili ne (perutanje vlasišta, lica) na odjeći, ovratniku ili, možda, zalijepljene za vlasi ili tjeme? Ako da, jesu li to sitne, bjelkaste ili srebrnosive, suhe ljuskice ili veće, ljepljive, žućkaste?

4. Postoji li u predjelu vlasišta ili lica crvenilo, crveni prištići, krastice?
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Ukratko:

seboreja = prekomjerno izlučivanje loja - na vlasištu postoje: seboreja udružena sa suhim ljuskicama (pityriasis seborrhoides) i seboreja udružena s masnim ljuskama (pityriasis steatoides)

seboroički dermatitis = kronična upala kože seboroičkih područja (dakle, vlasište, lice, iza uške, između lopatica itd.), može i ne mora biti udružen sa seborejom, tj. pojačanim mašćenjem. Oko polovice osoba sa seboroičkim dermatitisom ima i seboreju i ona se smatra pogodovnim čimbenikom za nastanak bolesti.

Razlika je, dakle, u mehanizmu nastanka i kliničkoj slici, tj. izgledu promjena jer se osim perutanja kod SD nalazi i crvenilo, katkad i vlaženje, kraste.
Puno ste mi pomogli, gospodine El Gato Félix.

1) 2) Kosa i T-zona mi se pojačano maste

3) Primjećujem veće, žučkaste, ljepljive ljuskice na vlasištu, T-zoni, obrvama i oko ušiju. Nisam gledala na lopaticama. Odječa i kosa su pune prhuti kada očešljam kosu ili na večer.

4) Krastice i crvenilo na licu. Dosta dugo na licu nisam imala prišt na licu, iako sam tinjeđerica. Ali susrela sam se s krasticama, crvenilom i prištevima na vlasištu.

Trebam li ići dermatologu da utvrdi seboreju?
U lokalnoj ljekarni sam se pribilježila za besplatni pregled vlasišta. Bi li trebala otkazati ili da svejedno idem? Trebam li ljekarnici reći da sumljam da imam seboreju?

Prijateljica mi je preporučila šampon za seboreju marke vichy, koji se koristi tri puta i perut se vraća dvaput u dvije godine, ali se nije mogla sjetiti imena proizvoda. Navodno je jako skup. Prepoznaje li netko tak šampon?
Zora Evenei is offline  
Odgovori s citatom