Pogledaj jedan post
Old 06.10.2006., 03:03   #5
Quote:
Dišperan kaže:
ako je to uopće posrijedi. Supruga ima problema a neda mi da joj pomognem. Nezadovoljna je svojim životom i čini joj se da ništa ne radi kako treba što i nije daleko od istine. Uopće nema volje za rad po kući tako da sve spada na moja leđa, sreća da radi u restoranu kod mame pa nam ona kuha ručak. Spava samnom 1 mjesečno a i tad osjećam da je na silu, samo da me se riješi. Od 10 dana, ona je možda 1 dan dobre volje, inače je ili nervozna ili nezadovoljna.. Svaki posao koji je imala se razočarala, drži je neki početni entuzijazam kratko vrijeme i onda opet sve po starom. U svemu vidi samo crno i uvijek sve misli negativno. Nikada nema povjerenja u mene i uvijek je sumnjičava a zajedno smo 10 godina, zaista sam joj uvijek bio iskren i odan i nikada joj nisam dao povoda za sumnju. Ona uopće ne razgovara samnom osim svakodnevnih gluposti, moram kliještima iz nje izvlačiti neke stvari a kada mi se otvori, kasnije je ljuta na mene što je tjeram da mi priča. Ja joj uistinu želim pomoći ali ona mi daje do znanja da ne želi moju pomoć. Šta da radim ? Pomozite mi, molim Vas

Osoba A ne može promijeniti osobu B ali može promijeniti sebe. No, iako ne može promijeniti drugu osobu može utjecati na nju. Da li će taj utjecaj biti "pozitivan" ili "negativan" ovisi o onome što je u osobi A. Ako misliš da je tvoj utjecaj negativan okreni se prema sebi i shvati to kao svoj problem. Učinit ćeš to ako stvarno želiš pomoći svojoj ženi.

Evo na primjer, što je meni zapelo za oko u tvom postu. Citiram:

"Nezadovoljna je svojim životom i čini joj se da ništa ne radi kako treba ŠTO I NIJE DALEKO OD ISTINE."

Ne postoji osoba koja ništa ne radi kako treba. Imati ovakav stav o sebi je vrlo štetno i uvelike doprinosi depresiji. Treba preispitati sebe i jasno utvrditi što "ja" radim dobro a što radim loše. Druge osobe mi mogu pomoći tako da mi ukažu na moje dobre osobine. No zapitaj se kako ti možeš ukazati svojoj ženi na njene dobre osobine ako dijeliš njeno mišljenje da ona ništa ne radi kako treba? Konkretno, moj savijet ti je da preispitaš svoj stav prema svojoj ženi i zapitaš se koje su njene dobre osobine. Ka kraju krajeva zbog nekog razloga si je i oženio, zar ne. Kada shvatiš koje su njene dobre osobine to joj i reci. Ne nužno direktno, već indirektno, svojim ponašanjem. No da bi to mogao učinkovito učiniti bitno je da zbilja cijeniš te njene dobre osobine. Nemoj glumiti. Dakle, prvi korak je da promijeniš sebe tj. da postaneš svjestan dobrih osobina tvoje žene. Drugi korak je da utječeš na svoju ženu tako da i ona postane svjesna svojih dobrih osobina. Ako ona vidi da ju cijeniš bit će ti otvorenija i lakše će ti priznati što je muči.

Opet te citiram:

"Ona uopće ne razgovara samnom osim svakodnevnih GLUPOSTI, moram KLIJEŠTIMA iz nje izvlačiti neke stvari a kada mi se otvori, kasnije je ljuta na mene što je TJERAM da mi priča."

Opet pogledaj prvo u sebe. Zašto misliš da su ono o čemu pričate gluposti. Zašto si upotrijebio baš tu riječ. Ako misliš da su ono o čemu vi pričate gluposti zašto bi tvoja žena sa tobom htjela pričati o nečemu delikatnijem. Zapitaj se na koji naćin prićaš sa njom i kakve joj sve poruke šalješ. Očito je da pristup kliještima ne radi. Ne možeš je siliti na nešto što ona ne želi. Radi prvo na stvaranju povjerenja. Neka ti se sama otvori kada za to bude spremna. Nemoj je siliti. Pričaj sa njom o svojim osječajima pa će ona pričati i o svojima. Dakle, kreni od sebe.
__________________
Močni Ashibad je rekao svoje ....

(oprostite zbog eventualnog sarkazma)
ashibad is offline  
Odgovori s citatom