Pogledaj jedan post
Old 18.02.2010., 07:49   #11
Drugi imanski šart je "ve melaiketihi" što znači da vjerujemo postojanje meleka i ostalih nevidljivih bića. Što se tiče džina 72 sura-poglavlje u Kur`anu se zove Džini. I meleci i džini su mnogo spominjani u Kur`anu a.š.
I džini mogu uzimati ljudske likove i kao takvi se ukazati čovjeku. Zato nas muslimane nečude raznorazna "ukazivanja" i "predstavljana" koja se dešavaju i u koja mnogi počnu da vjeruju i od toga prave svetinje, jer je poznato da Iblis l.a i njegove pristalice imaju ulogu zavođenja i odvraćanja od Istine.

Priča 1.

Iblisova ispovijest Muhammedu a.s

"Muhammede, ja sam molio Svevisnjeg Allaha
da ja vidim Ademove sinove, a da oni mene ne vide, pa mi je to dao.
Također, dao mi je da mogu hodati i prolaziti kroz njihove krvne
sudove poput krvi, pa ja po njima kruzim i vitlam kako god hoću u
jednom času. Meni je Allah rekao: "Eto ti to si trazio." Ja se time
ponosim do Sudnjeg dana. Sa mnom, o Muhammede, ima vise svijeta nego
s tobom. Većina potomstva Ademova bit će uz mene do Kijametskog dana.
O Muhammede, ja imam svoje jedno dijete, kome sam dao ime Tama
(pomrčina), koji se navali na oči svijetu da bi ih uspavao od noćnog
namaza jacije. Da nije tog sejtana, ne bi bilo ljudi koji bi otisli
na spavanje, a da prije toga ne klanjaju jaciju. Isto tako, ja imam
jedno svoje dijete koje se zove Kuhejl (surmadija), koji zavarava,
zamazuje surmom oči ljudima koji sjede i sijele sa ulemom, te za
vrijeme džume namaza i predavanja, kunjaju i zaspu."


Priča 2 .

Prenosi Vehb ibn Munebbih da je Iblis sreo Jahja, a.s., pa ga je Jahja, a.s., upitao:
''Reci mi koje vrste ljudi postoje i koju od tih skupina vi šejtani najviše volite?''

Iblis mu odgovori:
''Postoje ljudi koji su zaštićeni od našeg djelovanja, to su oni poput tebe i mi im ništa ne možemo. Postoji i skupina ljudi koja je u našim rukama poput lopte u dječijim rukama, mi im radimo šta hoćemo i kako hoćemo. A postoji i treća skupina i ona nam je... najteža i najgora, to su ljudi koje mi napadnemo i oni učine grijeh, i kad mi pomislimo da smo ih upropastili, oni se pokaju Allahu i učine istigfar i tako pokvare sve ono što smo mi uradili. Niti možemo niti hoćemo odustati od toga da ih navraćamo na grijeh, a niti možemo ostaviti svoj zacrtani cilj."

Zadnje uređivanje efendija : 18.02.2010. at 08:39.
efendija is offline  
Odgovori s citatom