Pogledaj jedan post
Old 28.05.2012., 14:42   #1965
Quote:
Angelicaa kaže: Pogledaj post
Hmmm, dva iskusna, starija advokata (nisu partneri, znaci dva odvojena pravna misljenja) su mi rekli da nema pravo. U pitanju je pravo predstavljanja. Cinjenica da ostavinski postupak nije pokrenut za vrijeme oceva zivota onemogucava macehu da naslijedi, vec nasledjuju samo unuci ostavioca, tj. njegova djeca.

Eh sad, ko je u pravu ko nije... ne znam.
Katrin je u pravu, a stariji advokati bi trebali malo obnoviti znanje iz nasljednog.
Ovdje nije i ne može biti riječ o pravu predstavljanja, budući je tvoj otac nadživio majku. Trenutka pokretanja postupka nema apsolutno nikakve veze s tim pravom već samo i isključivo trenutak smrti.
A pošto je otac preminuo nakon bake, tu vrijedi načelo transmisije, odnosno prijenosa, što znači da nasljednika nasljeđuju njegovi nasljednici.

I na kraju, sve ovo bi vrijedilo da se vodi ostavinski postupak iza tvoje bake, a pošto se zapravo radi o postupku iza smrti tvog oca, njega nasljeđuju njegovi zakonski nasljednici, a među ostalima to je i njegova supruga, pa ova prava predstavljanja i načelo transmisije nemaju zapravo nikakve veze sa predmetnim slučajem.

Quote:
Stamena kaže: Pogledaj post
Bok svima opet,
Molim za odgovor. Situacija: moj otac je preminuo, njegova majka je ziva. Ona ima I drugog sina, mog strica. Njemu je prepisala svu svoju imovinu. Dali ja I moja sestra imamo jednaka nasljedna prava kao nas stric, nakon babine smrti? Dali ja I sestra ulazimo u prvi nasljedni red posto je nas otac preminuo? Ako je baba prepisala sve stricu dali ja I sestra imamo pravo traziti nuzni dio?
Hvala!
Ovdje ima jedan problem. Angelicaa je izvukao dobre članke zakona međutim, ako je sva imovina prepisana na strica, što će činiti imovinu bake jednog dana? Ništa! A nužni dio od ničega je koliko!?!?

Ipak, i u toj situaciji vas štiti jedan institut nasljednog prava, a to je pravo na povrat dara do namirenja nužnog dijela. O detaljima malo prošvrljati po Zakonu o nasljeđivanju.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!

Zadnje uređivanje palj : 28.05.2012. at 14:49.
palj is offline  
Odgovori s citatom