Pogledaj jedan post
Old 21.11.2011., 19:26   #19
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Osoba koja je preosjetljiva nema jasnih vlastitih granica i reagira na podražaje iz okoline, a kako sama ne može izaći na kraj ni sa vlastitim mentalom i emocijama sve ono što joj dolazi iz okruženja dodatno je čini još krhkijom i slabijom.

S unutarnjim radom kad takva osoba jasno odredi vlastite granice, osjetljivost postaje senzitivnost. Senzitivnost je dar, osobito ako osoba ima umjetničkih sklonosti ili nagnuće k pomaganju ljudima. Osjetljivost s druge strane je teret kojeg je teško nositi.


Osoba koja na slijedećem stupnju razvoja radom na sebi profini vlastitu senzitivnost, ona svoja mentalna i emocionalna previranja ima pod kontrolom. Ono što dolazi od osoba iz okoline doživljava kao informaciju i u stanju je čiste empatije , duboke suosjećajnosti, ali ne poistovjećuje se više s bolom drugih, niti pati s onim drugima, jer ne pati ni u vezi same sebe.
po tome je osoba koja "ima pod kontrolom mentalna i emocionalan previranja" - molim opis stupnja razvoja osobe koja nema pod kontrolom?, stabilna osoba i k tome nije preosjetljiva nego je neosjetljiva?

ako ćemo o razvoju, onda u nekom naprednom koraku "kontrola" previranja nije potrebna, jer NEMA PREVIRANJA.

suosjećanje jest dijeljenje osjećaja s nekim, su - osjećati, ili u vezi s nećim, posebno dolazi do izražaja kad nam je to blisko, jer smo i sami nekad prošli kroz slično ili isto... ako si npr ostao bez psa i prijatelj ti ostane bez psa suosjećati ćeš, jer ćeš dijeliti osjećaje koje prepoznaješ. ako si netko tko mrzi pse i prijatelj ostane bez psa, nećeš moći suosjećati, jer na emocionalnoj razini si šupalj...

nadelje preosjetljivost ne znači da je osoba jadna, depresivna, anksiozna ili sažeto "u kurcu", nego da percipira više, bolje, brže, jasnije i dublje... po meni, to je ++... jer, ako stojim na cesti, lijeva kiša, krepao mi je auto i trebam zaustaviti vozača koji će me povesti negdje... moliti ću se da naiđe suosjećajna i preosjetljiva osoba koja će to skužiti i koja će mi ODLUČITI pomoć zbog toga... većina ljudi neće, jer su emocionalni kripli i apsolutno neosjetljivi na išta, OSIM SEBE... dakle, budite više osjetljivi, stavite se u kožu drugih, i postupajte onako kako želite da drugi postupaja sa vama, BUDITE PREOSJETLJIVI, radije nego NEOSJETLJIVI.

nije z' gorega napomenuti da preosjetljiva osoba teško može nekome time pričiniti bilo kakvu vrstu štete, zlobe, zabijanja noža u leđa i drugih svakodnevnih radnji "normalnih" osoba koje nisu preosjetljive...

da je više ljudi "preosjetljivo" tada bi to bilo normalno, a ne bi se izdvajalo iz većine i imalo prefix "pre" i svijet bi bio ljepše mjesto
Zandalee is offline  
Odgovori s citatom