Tema: Progesteron
Pogledaj jedan post
Old 11.12.2008., 21:37   #5
Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post
mislim da jajnici ne luče progesteron, već žuto tijelo koje nastaje nakon ovulacije, u njega se u biti pretvara jajašce koje nije oplođeno

dakle problem je u tome što uopće ne nastupi sama ovulacija, a samim tim ni menga ne dolazi na vrijeme
Da, luči ga žuto tijelo, zato i njegova razina u drugom dijelu ciklusa raste, ali ga luče i jajnici (odnosno primarni folikul), jer ga ima u čitavom ciklusu, a ne samo u drugom dijelu.
Samo što u prvom dijelu ciklusa prevladava estrogen - estrogen se također luči tijekom cijelog ciklusa iz folikula jajnika i iz žutog tijela.
Stvar je u tome što se tokom ciklusa omjer tih hormona mijenja, ovisno o stadiju ciklusa.

E, sada, točan mehanizam međusobnog djelovanja tih hormona ne znam.
Po mojoj logici, ako se ne stvara žuto tijelo (odnosno, ne dolazi do ovulacije), logično bi bilo onda da je problem u estrogenu koji bi valjda u prvom dijelu ciklusa trebao osigurati ovulaciju, te nastanak žutog tijela.
Ali, očito baš to nije tako, jer kod mene nije problem manjka estrogena, već progesterona.
Pitanje je onda što je tu uzrok, a što posljedica, a to mi ginekologica nije baš objasnila.
Činjenica je da nemam ovulaciju, niti menstruaciju, a uzimanje 200 mg progesterona dnevno je to riješilo - mengu sam uredno dobila.
Znam samo što mi je dijagnosticirano - između ostalog hormonalni poremećaj.
A je li taj hormonalni poremećaj posljedica izostanka ovulacije ili je izostanak ovulacije posljedica hormonalnog poremećaja.... moram priznati da ne znam.
A budući da doista žuto tijelo u nejvećoj mjeri luči progesteron u drugom dijelu ciklusa, opet mi je logično da je manjak tog hormona posljedica izostanka ovulacije.
Ali, što je onda uzrok izostanka ovulacije?
Hobby is offline  
Odgovori s citatom