Pogledaj jedan post
Old 04.09.2011., 20:58   #2195
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana Rheuma,

Dok čekate odgovor kolege kojem ste postavili upit, osvrnuo bih se ukratko na Vaše dileme oko uzimanja Resochina, bez namjere da preko foruma sugeriram prekid ili nastavak daljnje terapije spomenutim lijekom.

Mene, iskreno govoreći, zabrinjavaju očne nuspojave koje ste naveli.

U usporedbi s ostalim lijekovima koji se koriste u liječenju reumatoidnog artritisa a koji su svrstani u tzv. skupinu DMARD (radi se o lijekovima koji modificiraju tijek bolesti) - antimalarici - među koje spada i Resochin, su najslabiji i najbolje se podnose i zato Vam je liječnik i propisao ovaj lijek nakon što ste morali prekinuti liječenje prethodnim lijekom, sulfasalazinom. Ono što ste i sami naveli, tj. da učinak nastupa nakon 3 do 6 mjeseci od početka primjene, jest točno i to se i poklapa s vremenom kada je kod Vas došlo do povlačenja tegoba.

Međutim, najvažnije nuspojave koja nas brinu kod antimalarika, pa tako i Resochina, jesu one vezane uz vid i to im je zasigurno najveći minus. Neke od tih nuspojava vezanih uz vid su prolazne, ali su neke nažalost trajne te je potreban veliki oprez.

Naime, Resochin može uzrokovati nepovratno oštećenje mrežnice i zato je potrebno da idete na redovite okulističke preglede, svakih 6 mjeseci pa i češće ako je potrebno.

Neke od smetnji vida koje ste naveli (naročito sužavanje vidnog polja i iskrivljena slika predmeta u prostoru, ali već i samo zamućenje vida) po meni su indikacija za iscrpan pregled kod okulista prije nego se dalje nastavi s uzimanjem ovog lijeka.

Mislim da biste se trebali posavjetovati sa svojim reumatologom oko uzimanja Resochina prije nego nastavite na svoju ruku dalje uzimati taj lijek. Obvezno ga upoznajte do u detalje sa svim očnim smetnjama koje ste imali ili ih i dalje imate i napravite pregled kod okulista prije nego što dalje nastavite s uzimanjem ovog lijeka.

Kao što sam ranije napomenuo, Resochin je dobar lijek i bolesnici ga uglavnom dobro podnose; štoviše, od ostalih lijekova u liječenju reumatoidnog artritisa (iz skupine DMARD) najbolje se toleriraju, a očne nuspojave su rijetke, ali ako se pojave, treba odmah prekinuti s uzimanjem lijeka te se odmah javiti svome liječniku.

Treba još jednom naglasiti da je Resochin dobar lijek i da se uz redovite oftalmološke preglede i odsutnost smetnji vida može bez straha nastaviti uzimati.

S obzirom da se po Vašim navodima čini kako je bolest ponovno u periodu egzacerbacije (pogoršanja), možda će biti potrebna agresivnija terapija, zato je Vaš liječnik i razmišljao o uvođenju metotreksata, od kojeg Vi strahujete.

Ono što se može reći o metotreksatu jest da je on danas postao "zlatni standard" u liječenju reumatoidnog artritisa, a broj bolesnika koji se njime liječi raste. No, ono čega ste se i sami dotaknuli u svom pitanju, jesu nuspojave koje su opet nezaoibilazni pratioc svakog lijeka. Međutim, ohrabruje podatak da je na temelju višegodišnje primjene ovog lijeka u liječenju reumatoidnog artritisa uočeno kako veliki broj bolesnika uzima lijek uz prihvatljive nuspojave.

Također, ispravan je i Vaš zaključak u smislu da je prema sadašnjim spoznajama reumatoidni artritis bolest koja zahtijeva doživotno liječenje jer se nakon prekidanja uzimanja lijekova bolest ponovno vraća.

Ipak, treba unijeti i malo optimizma u priču oko liječenja reumatoidnog artitisa jer se danas, sa dostupnošću novih lijekova, liječenje znatno poboljšalo tako da se velika većina bolesnika uspije uvesti u remisiju, odnosno može postići stavljanje bolesti pod kontrolu.

U zaključku bih naglasio da biste se prije nastavka terapije Resochinom trebali posavjetovati sa reumatologom i okulistom.

Lijepi pozdrav i želim Vam svako dobro.

POŠTOVANI EL GATO FELIX I HRVOJE DR.!

Iznimno mi je drago da sam naišla na stručne osobe i dobila zapravo,prave,jasne i detaljne odgovore na svoje upite,ali i preispitivanja sa samom sobom....u nedostatku otvorenog razgovora sa svojom liječnicom,kojoj inače ne osporavam stručnost,dapače,smatram i nju i dr.Radića jako pouzdanim i dobrim liječnicima,samo im je pristup,ali,vidim i način lječenja drugačiji,pa više nisam sigurna u što se točno pouzdati,a sa druge strane,osluškujući svoje tijelo,primjećujem (što se na kraju i dokaže testovima,kontrolama i pregledima),da nije polučilo najbolje rezultate dosadašnjim izabranim skupinama lijekova...
Što se tiče ponovnog uzimanja Resochina,zapravo mi je dr.Radić sugerirao da ga prestanem uzimati tijekom ljetna dva mjeseca i nastavim ponovno početkom 9.mjeseca,što sam i napravila,a u slučaju da mi bude ikako lošije,da se ponovno upišem i obratim njemu,a kako već imam upisani termin,doduše tek za 11.mje.kod moje dr.Perković,odlučila sam ipak "izdržati" dotada sa svim popratnim posljedicama Resochina,koji su mi se prije ispoljili njegovim korištenjem,ali i ovim pogoršanjem tijekom kolovoza,kada je očito popustilo koliko-toliko dotadašnje djelovanje spomenutog lijeka.
Isto tako,sam u lipnju obavila oftamološki pregled,gdje se ustanovilo pogoršanje vida na oba oka, -1.75 i -1.50,sa cilindričnom dioptrijom,(inače sam imala savršen vid dotada),a ispostavilo se da prof.dr.koji ima privatnu ordinaciju ne posjeduje aparaturu za promatranje vidnog polja,tako da na kraju najvažnije u tom pregledu nisam obavila,i to ću,vidim morati ponoviti u nekog drugog liječnika,kako bi se stvarno stanje narušenosti uočilo..
Što se tiče kalcija,nekih pola godine,sam imala povišeni kalcij 2.64,2.72,znači prelazilo je gornju dozvoljenu granicu od 2.53,i odmah mi se uveo Furosemid (tim više,što mi tata obolio od m.mijeloma,i isto imao hiperkalcemiju),a nalazi su mi pokazali okoštavanje i kalcifikaciju kostiju,te taloženje kalcifikata na štitnjači,u bubrezima...i iz predrstrožnosti radi usporedbe anamneze) sam upućena na takvu vrst obrade.
Nakon korištenja Furosemida tj.diuretika,kalcij se ukupni doista smanjio u početku na nekih 2.49,pa varirao do 2.51,a posljednjih 6 mjeseci je on na nekoj "zlatnoj sredini",i samo se prati jednomjesečnim laboratorijskim nalazom,a bez korištenja Furosemida.....
Sada točno nemam pred sobom nalaze,ali ću ih svakako naći i napisati ukupni ionizirani kalcij,kojeg smo isto kontrolirali,ali se sjećam da je sve to vađeno nakon obrade Furosemidom,i bilo je naravno,u redu,a prije toga,nažalost nije traženo na uvid.
Svakako ću Vam priložiti ono što je urađeno,ali ponavljam-sve nakon dokazanog višeg kalcija i primljene terapije,pa se kasnije sve normaliziralo,i na svu sreću,evo do prekjučerašnjeg najnovijeg nalaza-posve u redu....
Još jednom Vam hvala na stvarno sadržajnim odgovorima i pruženoj pomoći,doista ste mi oboje pomogli,i puno mi sada jasnije i o lijeku Resochin,ali i mogućem budućem Methrotrexatu,a kao što ste lijepo i napisali u završnoj riječi,pridružujem se lijepim mislima-da se toplo nadam,kako radi sebe,tako i svih ostalih RA bolesnika,da će se iznaći i novi,poboljšani lijekovi,koji će zapravo,bolest staviti pod duže periode mirovanja,ili barem da se zaustave ove progresije,ali i razne nuspojave,koje dosadašnji lijekovi imaju...
Još me jedino zanima u vezi Methrotrexata,da li u tom jednom lijeku se objedinjuje osjećaj ispravljanja zakočenosti zglobova,ali i povlači osjećaj boli i otečenosti,ili i nadalje uz taj lijek će se morati primjenjivati Lubor i Movalis,koje i sada koristim povremeno (baš kada ne mogu izdržati jaku bol),uz razne gelove,kreme da se svi ti simptomi zajedno ublaže?

Svakako VAM VELIKA HVALA na svim pruženim dragocjenim informacijama,i razumijevanju,a nadam se da ste ovime pomogli i većini članova koji se bore sa reumatoidnim artritisom i srodnim bolestima,a imaju slične ili iste probleme kao i ja...
Lijep pozdrav Vam šaljem!
Reuma is offline  
Odgovori s citatom