Pogledaj jedan post
Old 10.07.2006., 17:21   #64
Quote:
geza kaže:
Ponavljam post radi tipflera.

Nema tu recimo? Ili je ili nije. Pa sam si možeš zamisliti tu spiralu ako imaš imaginaciju . Ona je u odnosu na Sunce spiralni prsten koji je " otvoren " ako se Zemlja udaljava od Sunca, a zatvoren je ako se približava Suncu. Što ti misliš, da li se približva, udaljava ili stacionira?

A ako se u precpeciju kretanja uključi i kretanje Sunca oko središta galaktike dobiva se nešto složenija spirala.

Ja ne rušim nikakve Keplerove zakone niti imam takvu namjeru. Ja samo kažem
da učenje o kružnom ( ili eliptičnom ) kretanju Zemlje oko Sunca nije točno, nije istinito. Kad to ljudi spoznaju implikacije će doći same po sebi.
[/QUOTE]
Točno, ali ono što si rekao oko približne točnosti, zadovoljava ukoliko se krećemo malim brzinama. Sve veće brzine, pogotovo one hipotetske koje graniče sa brzinom svjetlosti ili je čak nadilaze (ali u zamišljenom hiperprostoru!) moraju uzeti u obzir sva kretanja koja si naveo.
Zašto sam te pitao je li riječ o zatvorenim ili otvorenim spiralama? Kako je poznato, prije otprilike 3,5 milijarde godina Mjesec je orbitirao (eto pravog izraza, izbjegao sam u opisu putanje i krugove i spirale i elipse) oko Zemlje na visini od oko 30.000 kilometara, a danas je prosječno udaljen oko 385.000 kilometara. Je li pravilo otvorena spirala (kao što se čini da je s Mjesecom slučaj), ili je ipak češća (a neka logika to govori) zatvorena spirala? Ili ipak oblik spirale nema nikakve veze sa svakodnevnom logikom (a kao što je kod relativnosti slučaj)?
Galileo is offline  
Odgovori s citatom